reklamı kapat

POPÜLER

Intel Arc

Intel Arc ekran kartlarında olacak DLSS rakibi için ilk bilgiler geldi

İşlemci devi Intel, geçtiğimiz günlerde son kullanıcıya yönelik “Arc” ekran kartları için bir duyuru yaptı. İşte bu kartlarda DLSS rakibi XeSS olacak.

Bilmeyenler için DLSS’in Türkçe karşılığı Nvidia tarafından “Derin Öğrenme Süper Örneklemesi” olarak aktarılıyor. Firma DLSS için “GeForce RTX GPU’lardaki ayrılmış tensör çekirdeği yapay zeka işlemcilerini kullanarak grafik performansını artıran, çığır açıcı bir yapay zeka işleme teknolojisidir.” açıklamasını yapıyor.

Teknoloji oyunlardaki kare hızlarını artırıp güzel ve keskin görüntüler oluşturmak için derin öğrenme nöral ağının gücünden yararlanıyor ve temel olarak düşük çözünürlüğü yapay zeka ile yükselterek devasa performans kazançları getiriyor.

İşte bu AMD tarafında FidelityFX Super Resolution olarak geçen altyapının / teknolojinin bir benzeri, Intel’in 2022’de Nvidia ve AMD’ye rakip olarak sunacağı harici ekran kartlarında da yer alacak.

Intel’in XeSS olarak isimlendirdiği teknoloji, rakipleriyle benzer şekilde çalışıyor ve Arc ekran kartlarındaki özel Xe çekirdeklerinden gücünü alıyor. Oyunların aktif olarak desteklemesi gereken teknoloji, çözünürlük değişimleriyle oyun performansını ciddi şekilde artırabiliyor.

2022’de kullanımda olacak IntelXeSS, süreçte elbette özel yapay zeka / makine öğrenme algoritmaları kullanacak ve böylece en kaliteli sonucu sunmaya çalışacak. Burada düşük çözünürlük yapay zeka ile yükseltilecek ve henüz net olmasa da oyunculara farklı kalite modları sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel, oyun tarafında büyük adımlar atıyor

Firmanın son kullanıcıya yönelik ekran kartları, yukarıda da dediğimiz gibi direkt olarak Intel Arc adı altında gelecek. Burada aşırı olmasa da yüksek performansa odaklanacak firma, donanımsal açıdan pazara 2022’nin ilk çeyreğinde adım atacak.

Kaynaklara göre 2022’nin ilk üç ayı içerisinde pazara GeForce ve Radeon rakibi ekran kartı ya da kartları çıkacak. Bu ekran kart ya da kartları AMD işlemcilerle de çalışacak ancak en iyi performans Intel işlemcilerle elde edilecek.

Alchemist kod adıyla geçen ilk ekran kartını hem masaüstü hem de dizüstüler için kullanıma sunacak bilgisi verilen firma, bu ekran kartı ile nasıl bir performans sunacak henüz bilinmiyor.

Intel’in ekran kartlarında donanım tabanlı Ray Tracing yani ışın izleme özelliği de olacak. Aynı zamanda kartlar DirectX 12 Ultimate desteğini de getirecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın