reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel, ikinci nesil nöromorfik araştırma yongası Loihi 2’yi tanıttı

Intel bugün ikinci nesil nöromorfik araştırma yongası Loihi 2’yi ve nöro ilhamlı uygulamalar geliştirmek için Lava’yı tanıttı. İşte detaylar;

İşlemci devi Intel, son kullanıcının uzak olduğu belirli alanlarda büyük işlere imza atıyor. Bu bağlamda firmadan bugün gelen duyurular, Intel’in gerçek beyin benzeri işlemcilere odaklanan nöromorfik teknolojisini geliştirmede süregelen ilerlemesine işaret ediyor.

Konu hakkında bir açıklama yana firmanın Nöromorfik Bilgi İşlem Laboratuvarı Direktörü Mike Davies, “Loihi 2 ve Lava, Loihi kullanılarak yapılan birkaç yıllık ortak araştırmadan elde edilen içgörülerden faydalanıyor.

İkinci nesil yongamız; nöromorfik işlemenin hızını, programlanabilirliğini ve kapasitesini önemli ölçüde geliştirerek, güç ve gecikme süresi kısıtlı akıllı bilgi işlem uygulamalarındaki kullanımlarını genişletiyor.

Alandaki yazılım yakınsaması, kıyaslaması ve platformlar arası işbirliği ihtiyacını karşılamak ve ticari uygulanabilirliğe doğru ilerlememizi hızlandırmak için Lava’yı açık kaynak olarak kullanıyoruz.” dedi.

Intel nöromorfik araştırma yongası özelinde öncü bir isim

Peki bu teknoloji neden önemli? Firma kendisi şunları aktarıyor: “Biyolojik beyine benzer bir şekilde çalışan yongalar yapmak için nörobilimdeki içgörülerden yararlanan nöromorfik bilgi işlem; görüntü, ses ve hareket tanımadan aramaya erişim, robotik ve kısıtlı optimizasyon sorunlarına kadar bir dizi uç uygulama arasındaki öğrenmenin verimliliği, enerji verimliliği ve hesaplama hızında büyük iyileştirmeler sağlayan komutlar vermeyi hedefliyor. “

Yeni geliştirilen Loihi 2, söylendiği kadarıyla birinci nesil araştırma yongası ile üç yıllık kullanımdan öğrenilenleri bir araya getiriyor ve Intel’in üretim süreci teknolojisi ve eşzamanlı olmayan tasarım yöntemlerindeki ilerlemeden yararlanıyor.

Loihi 2 ve Lava konusunda Intel tarafından verilen yenilik detayları ise şöyle: “Loihi 2’deki ilerlemeler mimarinin yonga başına 1 milyona kadar nöron ile 10 kata kadar daha hızlı veri işleme, 15 kata kadar daha yüksek kaynak yoğunluğu ve daha iyi enerji verimliliği sağlarken, yeni nöron ilhamlı algoritmalar ve uygulamalar sınıflarını desteklemesine olanak tanımaktadır.

Intel’in Teknoloji Geliştirme Grubu’yla yakın işbirliğinden yararlanan Loihi 2; Intel 4’ün sağlığı ve ilerlemesini vurgulayan Intel 4’ün bir ön üretim versiyonuyla üretildi.  Intel 4’teki aşırı kızılötesi (EUV) litografi kullanımı, düzen tasarımını eski teknolojilere kıyasla basitleştirdi. Bu, Loihi 2’yi hızla geliştirmeyi olanaklı kıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lava yazılım çerçevesi, ise nöromorfik araştırma topluluğunun ortak yazılım çerçevesi ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Açık, modüler ve kapsamlı bir çerçeve olan Lava, araştırmacılar ve uygulama geliştiricilerin birbirlerinin ilerlemesinden yararlanmasına ve geliştirdiklerini ortak bir dizi araç, yöntem ve kitaplıkta bir araya getirmesine olanak tanıyacak.

Lava, geleneksel ve nöromorfik işlemciler arasında heterojen mimariler üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışarak platformlar arası yürütme ve çeşitli yapay zekâ çerçeveleri, nöromofik ve robotik çerçevelerle birlikte çalışabilirlik sağlamaktadır.

Geliştiriciler, özel nöromorfik donanımlara erişim olmaksızın nöromorfik uygulamalar geliştirmeye başlayabilir ve başka platformlarda çalışacak şekilde taşımak dahil Lava kod tabanına katkıda bulunabilir.”

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın