reklamı kapat

POPÜLER

Intel kamera

Intel’in yeni kameralarıyla makineler de bizim gibi görebiliyor [Video]

Son dönemde gündeme daha çok Spectre ve Meltdown açıklarıyla gelen Intel, bugün makinelere insan benzeri görüş kazandıran iki yeni kamera donanımı duyurdu. İşte detaylar;

Şirketin tanıttığı kameralar D415 ve D435 model isimlerine sahip. Bulunulan ortamı derinliğiyle haritalandırabilen kamera teknolojisi RealSense üzerine kurulan kameralar, “bilgisayar, drone ya da robot” gibi birçok ürünü kapsama alanına alıyor. Bu cihazlara etrafı üç boyutlu olarak görme imkanı getiren kameralar, güçlerini standart bir USB portundan alabiliyor. RealSense görüntü işlemcisi D4 ile gelen D415 ve D435, hem içeride hem de dışarıda çalışabiliyor. Işık konusunda konum seçmediği belirtilen ürünler, RealSense yazılım geliştirme kiti 2.0 ile istenilen amaçlar için programlanabiliyor. Bünyelerinde üç adet kamera ve özel sensörler yer alan kameralardan D435 modeli, farkını daha geniş görüş açısıyla koyuyor. Bu yüzden daha geniş alanlarda kullanıma uygun görünüyor çünkü kör nokta bırakmıyor.

Intel kamera

Intel diğer alanlara da ciddi yatırımlar yapıyor

Sadece işlemci tarafında kalmayan Intel, dediğimiz gibi bu tarz görüntüleme sistemlerine büyük önem veriyor. Kutundan çıkartıldığı anda kullanıma hazır kameralar, söylendiği kadarıyla geliştiriciler, üreticiler, eğitimciler ve hobi dünyasına da hitap ediyor. 145 ve 149 dolar yurt dışı fiyatlarıla satışa çıkan kameralar oldukça dikkat çekici görünüyor. Ürünlerin tanıtım videosu ise aşağıda bulunuyor.

Video

YORUMLAR