reklamı kapat

POPÜLER

Intel LOG Tasarım

Intel, işlemci üretimi konusunda MediaTek ile anlaştı

İşlemci pazarının en büyük isimlerinden Intel, bu sefer sektörde dikkat çeken bir MediaTek gelişmesi ile gündemde yer alıyor.

İşlemci devi Intel, artık geçtiğimiz yıl kurduğu “Intel Foundry Services (IFC)” kapsamında büyük bir müşteriye sahip. Firma yapılan resmî açıklamaya göre MediaTek için ARM mimarili işlemciler üretmeye başlayacak. Son 2 senedir özellikle mobil işlemci pazarında inanılmaz büyüyen MediaTek, Intel’in üretim desteği sayesinde çok daha fazla cihaza ve müşteriye ulaşabilecek. Firma üretim sürecine Intel’i dahil ederek yıllık sevkiyat kapasitesini de hatırı sayılır oranda artıracak. MediaTek son dönemde başka firmalarla da çalışmalar içerisinde yer alıyor. Örneğin önemli üretici uzun süre önce Nvidia tarafıyla da bir araya gelmişti. MediaTek ve Nvidia, ortak olarak RTX grafik teknolojisini ARM temelinde dizüstü modellerine getirmek istiyor ve bu konuda büyük çalışmalar yapılıyor.

Bu arada geçtiğimiz ay ortaya çıktığı kadarıyla Intel müşterilerine bir bildirim geçti ve yıl sonunda işlemcilerde fiyat artışına gideceklerini açıkladı. Burada özellikle üst seviye işlemcilerde yüzde 20’ye varan bir artışın yapılacağı iddia ediliyor. Bu artış elbette son kullanıcıya da yansıyacak, tek başına işlemciler yanında hazır PC ve dizüstü fiyatları da doğru orantılı olarak fiyat artışı görecek. Firma buna ek olarak ürettiği diğer çip birimlerinde de artışa gideceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz artışın miktarı konusunda net bir karar vermeyen ve beklenenden daha büyük zam yapma ihtimali de bulunan Intel, bu adımı yükselen küresel enflasyon, tedarik ve taşıma sürecindeki maliyet artışlar nedeniyle gerçekleştiriyor. Firmanın hammadde maliyetinin de arttığı gelen bilgiler arasında yer alırken, şirket son dönemde satış açısından da kayıplar yaşıyor.

Intel ve MediaTek gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca