reklamı kapat

POPÜLER

Intel Lunar Lake

Intel Lunar Lake işlemci serisi resmi olarak tanıtıldı

 - Güncelleme: 04 Haziran 2024 12:15

Intel Lunar Lake işlemci serisi resmi olarak tanıtıldı. Computex 2024 kapsamında tanıtılan yeni seride ilginç detaylar var.

Intel Lunar Lake işlemci serisi, önümüzdeki aylarda birçok “Copilot+ AI” markalı dizüstü bilgisayar içerisinde karşımıza çıkacak. 48 TOPs’luk bir yapay zeka işlem gücüne sahip olacak Lunar Lake işlemciler, sürpriz şekilde Apple’ın M-Serisi işlemcileri gibi entegre bellek mimarisini benimsiyor. Bu bağlamda Intel’in yeni işlemcileri 16 GB ya da 32 GB RAM pakete entegre edilmiş şekilde üretilecek; şirkete göre bu değişiklik, verilerin sistem içinde taşınması sırasında harcanan güç tüketimini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltacak. Aynı zamanda gecikmeyi de azaltan entegre bellek mimarisi nedeniyle kullanıcılar, manuel olarak RAM artışı gerçekleştiremeyecek. Lunar Lake işlemcileri (yenilenmiş performans ve verimli çekirdekleriyle) sekiz çekirdek üzerine kuran Intel, yeni çiplerinde Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, PCIe Gen5 ve Thunderbolt 4 gibi teknolojilere tam destek veriyor. Şu aşamada serideki modelleri ayrı ayrı detaylandırmayan firma, Lunar Lake işlemcileri Xe2 GPU’lar üzerine kuruyor. 67 TOPs’luk bir yapay zeka gücüne sahip olacak Xe2 GPU’lar, Meteor Lake’e oranla 1,5 kat daha yüksek grafik performansı sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma daha önce Intel Thunderbolt Share ile ses getirmişti. Thunderbolt Share şirketin dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve aksesuar üreticilerine yeni donanımlarla birlikte sunmaları için lisanslayacağı özel bir yazılım ve kablo temelli bağlantıyı temel alıyor. Yazılım sayesinde Thunderbolt kablosuyla birbirine bağlanan iki farklı bilgisayar arasında (Thunderbolt 4 ya da Thunderbolt 5 gerekiyor) yüksek hızlı veri aktarımı yapılabiliyor. Bu bağlantı kapsamında farenizi, klavyenizi, ekranlarınızı, depolama alanınızı ve diğer USB çevre birimlerini PC’ler arasında paylaşabiliyor ve dosyalarınızı PC’ler arasında (Thunderbolt hızlarında) sürükle bırak şeklinde aktarabiliyorsunuz. İnternet bağlantısını paylaşmanıza izin vermeyen sistem, Thunderbolt temelli olduğundan gecikmesiz çalışıyor ve temelde iki farklı sistemi belirli konularda tek bir PC haline getirerek verimi artırıyor. Yeni nesil Intel işlemcili hemen her PC’de olması beklenen altyapı, çok spesifik bir kitleye hitap ediyor.

Intel Lunar Lake işlemciler yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu