reklamı kapat

POPÜLER

Intel Moovit

Intel popüler toplu taşıma uygulamasını bünyesine kattı

Daha önce ortaya atılan iddialar gerçeğe dönüştü ve Intel, topluma taşıma uygulaması Moovit şirketini bünyesine kattı. Şirket, Moovit’i yaklaşık 900 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

İsrail merkezli uygulama 3.000’den fazla şehirde ve 102 ülkede 800 milyondan fazla kullanıcı ve hizmet tarafından kullanılıyor. Moovit, gerçek zamanlı seyahat haritalama ve planlama hizmetleri sunmak için toplu taşıma operatörlerinden ve kullanıcı topluluğundan gelen bilgileri birleştiriyor. Intel’in 2017 yılında İsrail merkezli bir diğer şirket Mobileye’ı 15,3 milyar dolara da satın almıştı. Mobileye’ın 25 otomobil üreticisi tarafından 300 otomobil modelinde kullanıldığını söyleyelim. Mobileye’ın Moovit’in ulaşım verilerini, tüketici talebine ve trafik modellerine dayalı tahmini teknolojilerini geliştirmek için kullanacağını da ifade edelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Intel tarafından satın alınan Moovi’in kısa tarihçesi

Başlangıçta Tranzmate olarak adlandırılan Moovit, 2012 yılında İsrail’de bir girişim olarak Nir Erez, Roy Bick ve Yaron Evron tarafından kurulmuştu. Şirket, Gemini Fonları ve BRM Capital’den ilk fonlama turunda 3,5 milyon dolar toplamıştı. 2013 yılı başında şirket dünya çapında faaliyete geçmişti. Moovit, 2013 yılında Sequoia Capital, BRM Group ve Gemini Fonlarından 28 milyon dolarlık girişim sermayesi fonu almıştı. Moovit, bağımsız bir yan kuruluş olarak çalışmalarını sürdürecek. Moovit, Waze ve Uber de olduğu gibi kendi marka ve ortaklıklarını koruyacak.

İlginizi Çekebilir

RTX ekran kartlarıyla gelen inanılmaz ses imkanı