reklamı kapat

POPÜLER

İnternet erişimi bir insanlık hakkıdır

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar için artık internet, olmazsa olmaz bir hal aldı. Bir süreliğine kesildiği zamanlarda bile işlerimizi yürütemez, iletişim kuramaz hale geldik. Öyle ki bazı ülkeler internet erişimini anayasal hak olarak bile vatandaşlarına tanıdı. Ancak dünya nüfusunun büyük bir kısmının (yaklaşık 5 milyar insan) hala internet erişimi yok. İnternet için yatırım yapabilecek hükümetlere veya maddi imkana sahip olmayan birçok ülke mevcut. Neyse ki bunun bir sorun olduğunun farkına varan organizasyonlar var. Bunlardan biri olan ahumanright.org’un bir planı var. Oldukça sıra dışı ve maliyetli olan bu plan, yörüngedeki eski uydulardan birinin satın alınıp internet erişimi bulunmayan ülke veya ülkelerin üzerine konumlandırılması şeklinde.

Bu plan için en uygun görünen ise iletişim uydusu Terrestar-1. Terrestar’ın sahibi olan şirket yakın bir zaman önce iflasını açıkladı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde uydunun satılması söz konusu olacak. ahumanright.org da 150 bin dolar toplayarak bu uydu için teklif verecek. Bu parayla uyduyu satın almak için yatırımcılara sunulacak bir iş planı oluşturulacak, yapılacak teklif için gerekli yasal süreç takip edilecek ve uydunun yeniden yapılandırılması için mühendisler görevlendirilecek. Organizasyon şu ana kadar 37.687 dolar toplamayı başarmış durumda.

Para toplandıktan sonra uydunun internet hizmeti verebilmesi için modifiye edilmesi, yörünge üzerinde uygun bir konum bulunması, hükümetlerle görüşülmesi ve son olarak uydunun hangi ülke veya ülkelere hizmet vereceğinin organize edilmesi kalıyor. Uydunun satın alınabilmesi için ise çok daha büyük meblağlar gerekiyor. 2000 yılında Iridium bağlantısı için kullanılan bir iletişim uydusu 23 milyon dolara satılmıştı. Bu nedenle büyük yatırımcıların desteğine fazlasıyla ihtiyaç var. Ancak umarız bu porje hayat bulur ve internet erişimi imkanı olmayan ülkelerden biri veya birkaçı internete kavuşur.

Bu şekilde ücretsiz internet hizmetinin verilecek olmasıyla ilgili de tartışmalar söz konusu. Bunun, bu işi para karşılığı yapan servis sağlayıcılar için negatif etkileri olacağını söyleyenlere cevap olarak ahumanright.org yetkilisi, kablo ve diğer paralı TV sistemlerini örnek gösteriyor. Dünyanın her yerinde karasal yayınların ücretsiz izlenebildiğini, daha farklı içerik ve daha kaliteli yayın isteyenlerin üstüne para vererek bu hizmeti alabildiklerini belirtiyor. İnternet için de aynı şeyin olması pek tabii ki mümkün. Siz de projeye destek vermek isterseniz buythissatellite.org adresinden bağışta bulunabilirsiniz.