reklamı kapat

POPÜLER

Mobil hayatlar

 - Güncelleme: 05 Ocak 2009 08:12

Çiğdem ERTEM
Intel Türkiye
Genel Müdürü

LOG Ekim 2008

İlk dönemlerde kısıtlı bir kitle tarafından kısıtlı bir iletişim aracı olarak kullanılan İnternet kısa sürede hayatımızın olmazsa olmazları arasına hızla büyüyen bir güçle girdi. Öyle ki, internet dünyası için yapılan ‘sanal ortam’ tanımlaması bile artık çok basit kaçmaya başladı. İnternet sayesinde her geçen gün birbirimize daha çok yaklaşıyoruz. İnternet üzerinde, günlük yaşantımızdaki ihtiyaçlarımız doğrultusunda yarattığımız bir ikinci dünya yeşeriyor…

İnternet’in, her an ve her yerde ulaşılabilir hale gelmesiyle kablosuz internet’e olan talep de her geçen gün yükseliyor. Talebin karşılanması için her yerde kablosuz internet vericileri kuruluyor, mobil cihazları geliştirme çalışmaları yapılıyor. Durum böyle olunca her türlü ürün ve servisin internet üzerinden geçen bir kolu olması günümüz iş yapma şartlarının bir gerekliliği haline geliyor. Kullanıcıyı internet ile buluşturmak ise katma değer yaratmanın ötesinde bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor yavaş yavaş…

En basit örnekle anlatmak gerekirse; geleceğin yaşam tarzını yansıtan toplu konut projelerinde internet bağlantısı dahil olarak satışa sunulan evler standart bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Bu gelişmeler ışığında görüyoruz ki, kablosuz iletişime olan eğilimin artmasıyla mobilitenin vazgeçilmezi olan taşınabilir bilgisayarlar da yakın geçmişte olduğu gibi gelecekte de kişisel bilgisayar pazarındaki büyümenin amiral gemisi olacak.Dünya gündeminin değişmez konularından olan çevre meselesi ise doğal olarak teknoloji ile buluşuyor. Mobilite ve dünyamızın korunması konusunda en önemli görevi üstlenen çevreci teknolojilerin pazardaki etkisi önümüzdeki dönemde giderek artacak. Çevreci bilişim yaklaşımını ifade eden ‘yeşil BT’nin yanı sıra, her zaman ve her yerde her türlü cihazla iletişim ve bilgi alışverişine olanak sağlayan birleşik/tümleşik iletişim teknolojileri geleceğin gündem maddelerinden biri olacak.

DAHA ÖZGÜR, DAHA HIZLI
Intel olarak işimiz, tüm dünyada insanların bilgisayar, internet ve teknoloji ile hayatlarını zenginleştirerek, hayallerini gerçekleştirebilmelerini sağlamak. Bugünkü şartlarda geleceğe bakabildiğimiz kadarıyla insanlığa sunabileceğimiz yenilikçi teknolojilerin hayali bugüne kadar başardıklarımızın da referansıyla son derece heyecan ve cesaret verici.Teknolojinin gelişim süreci de kendi içerisinde bir olgunluk kazandı ve daha da vizyoner bakış açılarıyla insanlığın hizmetine sunulur hale geldi. Halihazırda var olan bir üründe yapacağınız en ufak bir yenilikle dahi kullanıcıların günlük hayatında büyük bir değer yaratabiliyorsunuz. Bugün birçok büyük marka bu gerçeğin farkında. Bu farkındalığı yaratan ise yine iletişimi geçmişe oranla neredeyse ışık hızına çıkaran internet oldu. İnternet sayesinde tüketiciler daha çok şeyin farkında, beklentileri daha da büyük, daha fazla hayali var. Tasarım, yaratım ve üretim sürecine geribildirimleri ve tavsiyeleriyle katkıda bulunuyorlar. Böylece, her geçen gün yeni bir ürün ve hizmetle karşılaşmamız an meselesi haline geliyor.Bu durumda artık, mobil ve küçük boyutlu cihazlarda da üstün performans alabilir hale geldik. Bugün, yüzde 80’e varan oranlarda daha yüksek performans, daha düşük enerji, her yerde kablosuz internet erişimi ve televizyon gibi açılıp kapanan çok hızlı bilgisayarlardan bahsedebiliyorsak, teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini daha iyi anlayabiliriz. Intel tarafından konuya yaklaştığımızda da ‘Netbook’ örneğini verebiliriz. Daha küçük, hafif ve ucuz taşınabilir bilgisayar ihtiyacına yönelik olarak geliştirdiğimiz ve internet kullanımına yönelik özellikleri gelişmiş ‘Netbook’ dizüstü bilgisayarlara ilgi günden güne artıyor.

MOBİLİTEYLE GELEN OLANAKLAR
Mobilite de hayatımızı tamamen kuşattı ve gelecekte de hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası olacak. Çünkü 21’inci yüzyılın insanı, daha özgür olmak, daha hızlı hareket etmek, her nerede olursa olsun bilgiye erişebilmek istiyor. Mobilitenin gelişmesinde yenilikçiliğiyle önder firmalardan biri olarak, bugün kullanıcıların çalışma ve eğlence modellerini izleyip, bunlara göre farklı seçenekler yaratmak veya geliştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu amaçla, taşınabilir PC’lere daha fazla performans ve enerji tasarrufunun yanı sıra kablosuz ağ desteğini getirerek mobilite çağını başlatan Centrino teknolojimiz 5 yaşına bastı bile…Mobilite sadece üst düzeyde çalışma ve erişilebilirlik özellikleriyle değil, eğitimde ve dünyanın her yerinde kullanılabilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Intel’in endüstriye tanıştırdığı yeni teknolojiler, bir yandan düşük maliyetli PC’lerin eğitimde kullanılmasını kolaylaştırırken, diğer yandan da önümüzdeki dönemde bilgisayarın yeni kullanıcılara erişmesine olanak sağlıyor.Yazımızın anahtar kelimeleri teknoloji, çevre ve eğitim… Günümüzün en önemli konuları. Daha mutlu ve medeni bir geleceğin temel taşları. Bizi bir arada tutan, bireysel mutluluğumuzun anahtarları. Intel olarak, teknoloji, çevre ve eğitimin birbiriyle temas içerisinde korunması, geliştirilmesi ve insanlığın hizmetine sunulmasının gerekliliğine inanıyor ve bu amaç için çalışıyoruz.

İLGİLİ HABERLER