reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPhone 6s

iOS 10.2.1 güncellemesi hatalı iPhone 6s‘lerin sayısını azalttı

Beklenmedik bir şekilde kapanan iPhone 6s‘ler geçtiğimiz senenin sonunda Apple’ın başını ağrıtmıştı. Problemin değişim programıyla birlikte çözülememesinin ardından yazılımsal değişikliklere de ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştı. Sonunda Apple cephesinden bu problemin büyük oranda çözüldüğüne dair bir açıklama geldi.

Advertisement

Kısaca hatırlamak gerekirse geçtiğimiz senenin son aylarında iPhone 6s’lerin beklenmedik anlarda kapandığına dair haberler gündeme gelmişti. Bu cihazı tercih eden kullanıcılar henüz pilleri bitmemişken telefonlarının kapandığını dile getirmişti. Kısa süre içinde bu problemin zannedilenden çok daha fazla kişi tarafından tecrübe edildiği anlaşıldı. Apple da 2015‘in eylül ve ekim aylarında üretilmiş cihazları kapsayan bir pil değişim programını devreye soktu. Bunun için de cihazlara ait seri numaralarının kontrol edilmesi gerekiyordu. Bu program kapsamında çok sayıda iPhone 6s değişimi gerçekleştirildi. Fakat problemin sadece donanımdan kaynaklanmadığı, yazılımsal bazı sorunlar da olduğu ortaya çıktı.

TechCrunch‘a konuşan Apple yetkilileri bahsi geçen problemlerin iOS 10.2.1 güncellemesi ile sonlandırıldığını açıkladı. Firma tarafından paylaşılan bilgilere göre bu probleme sahip iPhone 6S’lerde yüzde 80, iPhone 6’larda ise yüzde 70 bir azalma sağlandı. iOS 10.2.1 güncellemesini cihazına kurduğu halde bu konuda problem yaşayanların ise yeniden Apple ile irtibata geçmesi gerekiyor. Beklenmedik şekilde kapanan cihazların herhangi bir güvenlik problemine sahip olmadığı, iOS 10.2.1 güncellemesiyle birlikte kullanıcıların telefonlarını şarja takmadan yeniden açabileceği de özellikle dile getirildi.