reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 Apple Watch

iOS 14 kodlarında görülen çok önemli yeni Apple Watch özelliği

Apple, gelecek Apple Watch modellerine önemli sağlık özellikleri eklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor. iOS 14 kodları ilk sırrı veriyor.

Apple Watch modelleri hali hazırda sağlık konusunda güçlü modeller. Biliyorsunuz saatler şu an nabız ölçümü yanında her ülke için açık olmasa da EKG özelliğini taşıyor. Bu sayede kalbin derinliklerine inebilen modeller, iOS 14 kodlarında ortaya çıktığı kadarıyla sağlık ile alakalı önemli bir özellik daha kazanacak. Watch Series 6’de olacağı düşünülen bu özellik oksijen doygunluğunu belirleme olacak. Aktarıldığı kadarıyla oksijen doygunluğu kandaki oksijen konsantrasyonunu belirten bir terim olarak geçiyor. Wikipedia’ya göre insan vücudu kandaki oksijen seviyesinin çok hassas olarak spesifik bir değerde bulunmasına ihtiyaç duyar ve vücut bunun için gerekli düzenlemeleri yapar. İnsan kanındaki oksijen seviyesinin yüzde 95-100 arasında olması normal kabul edilir. Yüzde 90’ın altındaki oksijen seviyesi düşük olarak kabul edilir ve bu hipoksemiye neden olabilir. Yüzde 80’in altındaki oksijen seviyeleri, bu seviyelerde beyin ve kalp gibi organların çalışması bozulabileceğinden, gecikmeksizin müdahale gerektirir. Düşük oksijen seviyesinin sürekli olması solunum krizi ya da kalp krizi ile sonuçlanabilir. Kandaki oksijen seviyesini artırmaya yardımcı olmak için oksijen terapisi kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 kodlarında çıkan Apple Watch özelliği gerçekten önemli görünüyor

Oksijendeki kan seviyesi belirlenen aralıkları geçtiği zaman bildirim yapabilecek denilen yeni saatler, bu özellik için yeni bir donanım da taşıyabiliyor deniyor. Bu arada hali hazırda sunulan EKG özelliğinin de geliştirileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu açıdan Watch Series 6 oldukça iddialı olacak izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da OPPO’nun yeni akıllı saati