reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch EKG
Apple Watch Series 6

Apple Watch sahiplerine güzel Türkiye haberi

Apple Watch Series 4 ve Series 5 sahiplerinin uzun zamandır beklediği güzel bir müjde Apple Türkiye tarafından resmi olarak verildi.

Watch Series 4 ve Series 5,  biliyorsunuz nabız ölçümü yanında EKG özelliğini taşıyor. İşte bu EKG özelliği, şimdiye kadar Türkiye’de açık değildi. Ancak bu değişiyor. Apple tarafından yapılan resmi açıklamaya göre EKG uygulaması önümüzdeki haftadan itibaren Yeni Zelanda, Şili ve Türkiye’de iOS 13.4 ve watchOS 6.2 ile birlikte Watch Series 4 ve daha yeni Apple Watch modellerinde kullanıma sunulacak. Firmanın resmi açıklamasına göre özellik, kullanıcıların doğrudan bileklerinden elektrokardiyogram çekmelerine olanak veriyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kalp atışının hızlı veya düzensiz olması gibi belirtiler yaşadıklarında kalp ritmini ölçerek doktorlara kritik önem taşıyan veriler sağlayabiliyor. Apple Watch Series 1 veya daha yeni Apple Watch modellerindeki düzensiz ritim bildirimi özelliği, şimdi arka planda zaman zaman kalp ritmi kontrolü yaparak atriyal fibrilasyon (AF) gibi görünen düzensiz bir kalp ritmi algılandığında bildirim gönderiyor. Apple’dan ayrıca konu hakkında şu açıklamalar da gelmiş durumda.

“Apple Watch, tüm dünyada çok sayıda kullanıcıya yardımcı oldu. Bu aygıtın kullanıcılarımızın hayatında bu denli önemli bir yer edinmesinin mutluluğunu yaşıyoruz,” diyen Apple COO’su Jeff Williams sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kalple ilgili bu özelliklerin sunulmasıyla birlikte, Apple Watch insanların sağlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayarak onlara güç verme konusunda yeni bir adım atıyor.”

“Bu özelliklerin sunulması sayesinde kullanıcıların doktorlarıyla daha bilinçli görüşmeler yapacağından eminiz,” açıklamasını yapan Apple’ın Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Sumbul Desai ise şöyle devam ediyor: “EKG uygulaması ve düzensiz ritim bildirimi özelliği sayesinde kullanıcılar kalp sağlıklarıyla ilgili konuları daha iyi ve daha anlamlı bir şekilde kavrayabilecekler.”

Firma sağlık konusunda önemli Apple Watch özelliği de geliştiriyor

iOS 14 kodlarında ortaya çıktığı kadarıyla sağlık ile alakalı önemli bir özellik daha kazanacak. Watch Series 6’de olacağı düşünülen bu özellik oksijen doygunluğunu belirleme olacak. Aktarıldığı kadarıyla oksijen doygunluğu kandaki oksijen konsantrasyonunu belirten bir terim olarak geçiyor. Kandaki oksijen seviyesi belirlenen aralıkları geçtiği zaman bildirim yapabilecek denilen yeni saatler, bu özellik için yeni bir donanım da taşıyabiliyor deniyor. Bu arada hali hazırda sunulan EKG özelliğinin de geliştirileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu açıdan Watch Series 6 oldukça iddialı olacak izlenimi oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da OPPO’nun yeni akıllı saati