reklamı kapat

POPÜLER

EKG

Apple Watch Series 4 beklenen özelliğe nihayet kavuşuyor

Apple, yeni video ve oyun servisiyle birlikte Apple Watch kullanıcılarını da unutmadı ve watchOS 5.2’yi indirmeye sundu. WatchOS 5.2 güncellemesiyle birlikte akıllı saat beklenen özelliğe kavuştu.

Bir süredir Amerika’daki Apple Watch Series 4 kullanıcıları tarafından kullanılanbilen EKG özelliği Avrupa ülkelerinde de kullanıma sunuldu. EKG özelliğinin sunulduğu ülkeler arasında Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, İngiltere ve İsviçre yer alıyor. EKG özelliğinin eklendiği ülkeler arasında TÜrkiye ne yazik ki karşımıza çıkmıyor. Apple Watch Series 4 için eklenen EKG özelliği sayesinde kullanıcılar düzensiz kalp ritmi bildirimlerine de erişebiliyor. Apple Watch düzensiz bir ritim tespit ettiğinde kullanıcılara bir bildirim gönderebiliyor.

EKG, Apple Watch Series 4’te nasıl çalışıyor?

Apple Watch Series 4’te EKG ölçümü yapabilmek için kullanıcıların parmaklarını akıllı saatin sağ köşesinde yer alan tuşa 30 saniye basmaları gerekiyor. Bu işlemin ardından Apple Watch Series 4, kullanıcıların kalp ritmi grafiklerini çıkarabiliyor. Elde edilen verilerin saklanabileceğini ve bu verileri doktorlarla paylaşabileceğini belirtmekte yarar var.

Apple Watch Series 4 ne gibi özellikler vadediyor?

Apple Watch Series 4, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki boyutta alınabiliyor. Gücünü Apple tarafından geliştirilen 64-bit S4 işlemciden alan saat, eskiye nazaran 2 kat daha yüksek performans getiriyor. Yeni sensörleriyle hareket bilgilerini çok daha hızlı ve kararlı takip eden Series 4, artık düşmeyi de belirleyebiliyor. Düşme algılandığı zaman geri bildirim arayan saat, eğer hareket olmazsa acil servise otomatik olarak haber veriyor. Yeni saatte nabız konusunda da geliştirmeler var. Burada özellikle kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi olarak geçen elektrokardiyografi sistemi yer alıyor. Bunun için saatte özel elektrotlar yer alıyor.

İlgili video

Apple Watch Series 4 tanıtım videosu