reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 vs Xbox Series X karşılaştırması

PlayStation 5 vs Xbox Series X karşılaştırması

Teknik özellikleri açıklanan PlayStation 5 ve Xbox Series X özelliklerini teknik açıdan karşı karşıya getirdik. Teknik olarak hangi konsol daha üstün?

PlayStation 5 ve Xbox Series X, 2020 sonunda resmi olarak geliyor. Dikkat çeken yeni nesil oyun konsolları, artık resmi olarak detaylanmış durumda. Baktığımız zaman iki oyun konsolu da gerçekten çok yüksek bir performans ile yolda bulunuyor. Konsol dünyasında 4K 60 FPS oyunculuğu standart haline getirecek modeller, aynı zamanda ışık oyunlarına çağ atlatan Ray Tracing desteğiyle de fark yaratmaya hazırlanıyor. Yayımlanan resmi özelliklere göre konsollar arasında temel donanımlar açısından iki büyük fark bulunuyor. Burada ilk olarak GPU konusuna değinelim. Baktığımız zaman Series X’in grafik konusunda rakibinden daha üstün olduğu görülüyor. Ancak bunun piyasaya çıkacak oyunlarda aşırı büyük bir fark yaratması beklenmiyor. Çünkü geliştiriciler (Özel oyunlar hariç) hazırladıkları oyunları her iki konsolda da yüksek performans verecek şekilde tasarlıyor.

İki konsol arasında performans konusunda en büyük fark yaratacak donanım ise SSD depolama oluyor. PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor. Burada Xbox Series X içerisindeki özel 1 TB NVMe SSD birimi ise 2.400 mb/saniye hızında görev yapıyor. Yani arada çok ama çok ciddi bir fark bulunuyor. Bu fark sayesinde de PlayStation 5 oyunları gözler görülü oranda daha hızlı yükleyecek gibi duruyor. SSD hızları elbette saf oyun performansını (Grafiksel açıdan) etkilemiyor. Ancak yine de PS5’de her şey çok daha seri işleyecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 vs Xbox Series X karşılaştırmasının galibini oyunlar belirlerse..

Oyun üstünden baktığımız zaman açık ara galibin PlayStation 5 olacağı görülüyor. Çünkü konsolun çıkışta birçok özel oyun ile geleceği açıklanıyor. Series X’in ise ilk aşamada hiçbir özel oyunu olmayacak deniyor. Yani yeni çıkacak oyunların hepsi hem PC hem de Serie X de oynanabilecek. Bu da konsolun hali hazırda bir PC’ye sahip oyuncuları gözünde albenisini azaltacak. PS5 ise özel oyunlarıyla kendisine çekecek izlenimi oluşturuyor.

Yeni nesil konsolların teknik özellik karşılaştırma tablosu

PlayStation 5Xbox Series X
İşlemci (CPU)AMD Zen 2 (3.5GHz, sekiz-çekirdekli)AMD Zen 2 (3.8GHz, sekiz-çekirdekli)
Grafik birimi (GPU)AMD RDNA 2 (10.28 teraflops, 36CU)AMD RDNA 2 (12 teraflops, 52CU)
Bellek (RAM)16GB GDDR616GB GDDR6
Depolama825GB (NVMe SSD)1TB (NVMe SSD)
Depolama artışıVarVar
Optik sürücü4K Ultra HD Blu-ray4K Ultra HD Blu-ray
4K ve 8K desteğiVarVar
HDR desteğiVarVar