reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 vs Xbox Series X

PlayStation 5 ve Xbox Series X için yeni boyut karşılaştırması

PlayStation 5, şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun konsollarından. İşte tam da bu konunda Xbox Series X ile beraber yeni bir karşılaştırma yapıldı.

PlayStation 5 gerçekten fütüristik bir tasarımla geçtiğimiz haftalarda karşımıza çıktı. Rakip Xbox Series X‘i birçok kişiye göre tasarımsal olarak sollayan konsol, disk sürücüsüne sahip olan ve olmayan olmak üzere iki farklı versiyon halinde geliyor. Biliyorsunuz bu iki versiyonun da gövde boyutları aynı. Konsol rakiplerine göre bakıldığı zaman ise gerçekten heybetli PS3’ten dahi daha büyük. Hatırlarsınız bunu ilk kez aşağıdaki karşılaştırma görseli karşımıza getirmiş ve büyük ses getirmişti.

Şimdi ise bir konsept tasarımcı (LetsGoDigital) iki konsolu üç boyutlu tasarımlarla yan yana getirdi. Bu aşağıda görebileceğiniz yüksek kaliteli bilgisayar tasarımlarda PS5’in Xbox Series X karşısında ne kadar büyük olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor. Yüksek soğutma performansı için bu kadar büyük tasarlandığı aktarılan model, biliyorsunuz Series X’ten farklı olarak yatay şekilde de kullanılabiliyor. Yatay kullanım düz yapı nedeniyle Series X için de mümkün ancak normal istenen dikey kullanım. Bu konsept görsellerde ayrıca PS5’i siyah renkte görüyoruz. Bu da gerçekten çok istenen detaylardan.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki konsolu da elde gösteren bir fotoğraf. Sağdaki fotoğrafın gerçekliği konusunda bazı şüpheler bulunuyor. Soldaki fotoğraf ise gerçek.

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in tanıtım videosu