reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

PlayStation 5 için ortaya atılan ilginç performans ve fiyat iddiaları

Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için performans ve fiyat konusunda ilginç açıklamalar gündemde yer alıyor.

PlayStation 5 hatırlarsınız en son disksiz sürüm için 399 euro, diskli sürüm içinse 499 euro fiyat etiketine sahip olacak haberiyle gündeme gelmişti. Halen resmi fiyatı açıklanmayan yeni nesil oyun konsolu, bir kaynağın iddiasına göre rakibi Xbox Series X’ten daha pahalı olacak. Buna karşın konsolun birçok “multi-platform” oyunda daha düşük performans ortaya koyacağı da iddia ediliyor. Hatta 2021’de çıkacak Resident Evil Village oyununun PS5 üzerinde 4K değil 1080P 60 FPS çalışacağı aktarılıyor. Bu da yeni nesil için gerçekten ilginç görünüyor. Kağıt üzerinde PS5’in Xbox Series X’ten biraz daha düşük güce sahip olduğu biliniyor ancak yine de konsolun bazı oyunlarda 4K’ya çıkamayacak olması gerçekten kötü görünüyor. Elbette bunun yapılacak optimizasyonlar ile çıkışta değişme ihtimali bulunuyor. Hepsine rağmen PS5 saf performansından çok kendisine özel oyunlarıyla yeni neslin galibi olacak izlenimi oluşturuyor. Ancak yine de Xbox tarafında Game Pass gibi harika bir servis bulunuyor. Bu servis Türkiye gibi ülkelerde konsol tercihini değiştirecek imkanlar sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

Konsolun gerçek tanıtım videosu