reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 tam olarak ne kadar büyük? İşte cevabı;

Büyük ses getiren yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, şimdiye kadar yapılmış en büyük oyun konsolları arasında başı çekiyor. Peki konsol tam olarak ne kadar büyük?

PlayStation 5 gerçekten fütüristik bir tasarımla dün gece karşımıza çıktı. Rakip Xbox Series X‘i birçok kişiye göre tasarımsal olarak sollayan konsol, disk sürücüsüne sahip olan ve olmayan olmak üzere iki farklı versiyon halinde geliyor. Bu iki versiyonun da yukarıda görebileceğiniz üzere gövde boyutları aynı. Peki konsol rakiplerine oranla ne kadar büyük? Fiziksel disk sürücüsü üzerinden yapılan karşılaştırmalar konsolun heybetli PS3’den dahi daha büyük olduğunu gösteriyor. Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilen model, yapılan hemen aşağıdaki karşılaştırmada da görebileceğiniz üzere yakın dönemin en büyük oyun konsolu konumunda yer alıyor. Bu durumun elbette olumlu bir yanı var. Daha önce de söylediğimiz gibi büyük kasa doğal olarak daha iyi soğutma anlamına geliyor. Yeni nesil konsollar gerçekten çok güçlüler ve soğutma sorunun olmaması adına PlayStation 5 gibi Xbox Series X de oldukça büyük bir kasaya sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için temel teknik detaylar şöyle

Yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak PS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

PS5’in tanıtım videosu