reklamı kapat

POPÜLER

iphone 12 Pro liDAR

iPhone 12 Pro “LiDAR” ile hayal edildi; peki nedir bu donanım?

Teknoloji devi Apple’dan yaz sonunda gelecek iPhone 12 Pro modelleri yeni iPad Pro’lar üstünden LiDAR tarayıcı ile hayal edildi.

Apple’dan 2020 bitmeden dört yeni iPhone 12 modeli geliyor. Kısa süre önce sızdırılan iOS 14 kodlarına göre bu yeni ailenin sadece 12 Pro ve 12 Pro Max modellerinde LiDAR tarayıcı yer alacak. Apple’ın ilk olarak detaylarına aşağıda ulaşabileceğiniz 2020 iPad Pro modelleride kullandığı LiDAR, oldukça önemli bir donanım. Apple bunu resmi olarak şu şekilde tanımlıyor: “Çığır açan LiDAR Tarayıcısı, hiçbir mobil aygıtta daha önce mümkün olmayan becerileri mümkün kılıyor. Foton düzeyinde ve nano saniye hızında çalışan LiDAR Tarayıcısı, etraftaki nesnelerin mesafesini 5 metreye kadar ölçebiliyor ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabiliyor. iPadOS’teki yeni derinlik yazılım çerçeveleri, LiDAR Tarayıcısı tarafından ölçülen derinlik bilgilerini her iki kamera ve hareket sensörlerinden gelen verilerle bir araya getiriyor ve A12Z Bionic çipteki bilgisayarla görü teknolojileri aracılığıyla geliştirerek manzaranın daha detaylı olarak anlaşılmasını sağlıyor. Tüm bu unsurların birbirleriyle yakından entegrasyonu sayesinde, iPad Pro’da yepyeni ve farklı AR deneyimleri yaşanabiliyor.”

iphone 12 Pro liDAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 12 Pro modelleri kamera konusunda dikkat çekecek

İşte bu LiDAR tarayıcı yukarıda da dediğimiz gibi iPhone 12 Pro modelleride de kendisine yer bulacak. Sayfada görebileceğiniz görseller ile bunu hayal eden konsept tasarımcı Ben Geskin, 12 Pro’ların arka kamera modülünü tam olarak karşımıza getiriyor gibi görünüyor. Elbette Apple’ın biraz daha farklı bir tasarım kullanma ihtimali bulunuyor. Ancak bu tasarım çok olası duruyor. Burada yüksek ihtimalle 64 megapiksel geniş açı + ultra geniş açı + telefoto + LiDAR tarayıcı bir araya geliyor. Telefonların bu LiDAR taracıyı iPad Pro’lardan farklı olarak portre modunu geliştirme (Arka planı bulanık yapma) amacıyla da kullanacağı düşünülüyor. Bu da kağıt üzerinde çok güzel görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın her açıdan iyileştirilen 16 inç MacBook Pro modeli