reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X için yeni paylaşılan iddialı teknik detaylar

PlayStation 5 ile büyük bir mücadeleye hazırlanan yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X için yeni teknik özellikler paylaşıldı.

2020 sonunda rakip PlayStation 5 ile aynı dönemde satışa çıkacak Xbox Series X, biliyorsunuz teknik olarak sağlam geliyor. Konsol kişiselleştirilmiş AMD Zen 2 işlemci taşıyor ve Radeon RDNA mimarisini kullanıyor. 8K oyun desteğiyle gelen ve kare hızı 120 fps’ye kadar çıkacak denilen Ray tracing destekli konsol, 4K 60 fps’yi ise standart olarak sunmaya hazırlanıyor. Yeni gelen bilgiler ise konsolda 12 teraflop’luk bir GPU yani grafik birimi yer aldığını netleştiriyor. Bu açıdan Xbox One X’in grafik gücünü ikiye, Xbox One’ın grafik gücünü ise tam sekize katlayacak konsol, grafik bu konusunda çıtayı oldukça yükseltiyor. Bu gücüyle gerçek bir yeni jenerasyon sıçrayışı sağlayacak model, NVMe SSD depolama birimi ile yükleme sürelerini de çok azaltacak.

HDMI 2.1 üstünden 8K 120 FPS sunacak ve VRR ile pürüzsüz bir oyun getirecek Xbox Series X, Quick Resume özelliğiyle üç farklı oyunu arka planda kaldığınız konumda tutabilecek. Böylece oyunlar arasında geçişler çok hızlı olacak. Geriye dönük olarak dört jenerasyonun oyunlarını çalıştırabilecek konsol, burada geliştiricilere ek bir yük de bindirmeyecek. Eski jenerasyon oyunlar konsol çıktığında hemen çalışacak gibi görünüyor. Konsolun fiyatı hakkında ise halen bir bilgi verilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X ses konusunda da iddialı geliyor

En son duyduğumuz kadarıyla donanımsal olarak özel bir ses işleme altyapısına sahip olacak konsol, bu sayede en basit kulaklığı bile etkileyici bir çevresel ses deneyimi sunabilir hale getirebilecek. Konsol söylendiği üzere sesi sanal olarak üç boyutlu bir hale getirebilecek ve böylece oyunlar ile olan etkileşim hiç olmadığı kadar gerçekçi hale gelecek. Bu yapıda sesin geldiği yönün tam olarak anlaşılabileceği ve bunun için çok özel kulaklıklara ya da ses sistemlerine ihtiyaç olmadığı belirtiliyor.

İlgili Video