reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X hakkında ortaya çıkan ses odaklı güzel detay

PlayStation 5 ile büyük bir mücadeleye hazırlanan yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X, ses konusunda oyuncuları üzmeyecek.

2020 sonunda PlayStation 5 ile aynı dönemde satışa çıkacak Xbox Series X, teknik olarak iddialı geliyor. Konsol kişiselleştirilmiş AMD Zen 2 işlemci taşıyor ve Radeon RDNA mimarisini kullanıyor. 8K oyun desteğiyle gelen ve kare hızı 120 fps’ye kadar çıkacak denilen Ray tracing destekli konsol, 4K 60 fps’yi ise standart olarak sunmaya hazırlanıyor. İşte bu model, firma tarafından resmi olarak doğrulandığı kadarıyla ses konusunda da çok iddialı olacak. Donanımsal olarak özel bir ses işleme altyapısına sahip olacağı belirtilen konsol, bu sayede en basit kulaklığı bile etkileyici bir çevresel ses deneyimi sunabilir hale getirebilecek. Konsol söylendiği üzere sesi sanal olarak üç boyutlu bir hale getirebilecek ve böylece oyunlar ile olan etkileşim hiç olmadığı kadar gerçekçi hale gelecek. Bu yapıda sesin geldiği yönün tam olarak anlaşılabileceği ve yukarıda da dediğimiz gibi bunun için çok özel kulaklıklara ya da ses sistemlerine ihtiyaç olmadığı belirtiliyor. Bu da elbette harika görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X rakibi PlayStation 5’in temel özelliklerine kısaca bakarsak;

PlayStation 5, gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çap atlıyor.

İlgili Video