reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ile sunulacak çok faydalı oyun özelliği

Yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X için iddialı bir teknik özellik daha ortaya çıktı. Model bu özellik ile oyuncuları çok memnun edecek.

2020 sonunda rakip PlayStation 5 ile beraber satışa çıkacak Xbox Series X, geçtiğimiz günlerde 12 teraflop’luk bir GPU ile geliyor haberiyle büyük ses getirmişti. Burada ayrıca güzel bir özellikten daha bahsedilmişti. Konsolsun “Quick Resume “özelliğiyle üç farklı oyunu arka planda kaldığınız konumda tutabileceği aktarılmıştı. Böylece oyunlar arasında geçişlerin çok hızlı olacağı aktarılan konsol, işte tam da bu konuda daha da iyi bir imkanla yolda. Söylendiği kadarıyla konsol birden fazla oyunum bıraktığınız konumunu yeniden başlatılsa dahi hafızasında tutabilecek. Yani konsol açıldığı zaman hemen bırakılan yerden beklemeden oyuna geçilebilecek. Bu sayede oyuncuların kayıt yapmaya dahi ihtiyaçları olmadan konsolu kapatıp gidebileceği aktarılıyor. Buna ek olarak konsolun ses konusunda da çok iddialı olacağı tekrardan dile getiriliyor. Hatta burada “audio ray tracing” ibaresi kullanılıyor. Yani Xbox Series X daha önce hiç olmadığı kadar gerçekli ses / ses efektlerine imkan tanıyacak deniyor. Bu da gerçekten büyük merak uyandırıyor. Oyunlarda görsellik kadar sesin de çok büyük etkisi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X için diğer teknik detaylar neler?

Konsol kişiselleştirilmiş AMD Zen 2 işlemci taşıyor ve Radeon RDNA mimarisini kullanıyor. 8K oyun desteğiyle gelen ve kare hızı 120 fps’ye kadar çıkacak denilen Ray tracing destekli Series X, 4K 60 fps’yi ise standart olarak sunmaya hazırlanıyor. Bu gücüyle gerçek bir yeni jenerasyon sıçrayışı sağlayacak model, NVMe SSD depolama birimi ile yükleme sürelerini de çok azaltacak deniyor.

İlgili Video