reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 Xbox Series X

PlayStation 5 ve Xbox Series X karşılaştırması

Bu yıl piyasaya sunulacak PlayStation 5 ile Xbox Series X konsollarını karşı karşıya getirdik. Sahip olduğu güçlü özelliklerle performans çıtasını en üst noktaya taşıyan konsollar oyun tutkunlarının beklentilerini karşılıyor.

Özellikle ışıklandırma konusunda fark yaratan konsollar AMD Zen 2 işlemcilerinen güç alıyor.  Her iki konsolda da 8 çekirdekli işlemci yer alsa da saat hızı açısından Xbox Series X, PlayStation 5’ten iyi performansa sahip. Her iki konsolda da 16 GB GDDR6 RAM yer alıyor Grafik işlemciler karşılaştırıldığında da kağıt üzerinde Xbox Series X, bir adım önde görünüyor. Kağıt üzerinde Series X, PlayStation 5’ten daha başarılı görünse de PS5’in de performansıyla dikkatleri üstüne çekmesi bekleniyor. Bu yılın sonlarına doğru piyasaya sunulacağı açıklanan konsolların satış fiyatları ise henüz açığa çıkmadı. Ancak dedikodulara göre optik sürücüye sahip PlayStation 5’in 599 dolardan satışa sunulacağı iddia ediliyor. Xbox Series X’in de benzer fiyattan satışa sunulması  bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5, iki farklı versiyonla kullanıcıların beğenisine sunuluyor

4K Blu-ray sürücüsüne destek veren Sony imzalı konsol , iki farklı versiyonla geliyor. İlk modelde Blu-ray sürücü yer alırken diğer modelde herhangi bir sürücü yer almıyor. Sony bu modeli PlayStation 5 Digital Edition olarak adlandırıyor. Digital Edition modelinde herhangi bir sürücü yer almadığı için oyuncular oyunları sadece dijital olarak konsollarına indirebiliyor. Bu modelin satış fiyatının diğer modelden daha düşük olması bekleniyor. Beyaz rengiyle karşımıza çıkan PlayStation 5’in siyah renkli modelinin de satışa sunulmasını bekliyoruz. PS5 hakkındaki tüm detaylara buraya, Xbox Series X hakkındaki tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili video

PlayStation 5’in tanıtım videosu

PlayStation 5Xbox Series X
İşlemci8 çekirdekli Zen 2 Cores @ 3.5Ghz w/ SMT8 çekirdekli, 3.8 GHz AMD Zen 2
GPU10.28 TFLOPS – 36 CUs @ 2.26Ghz12.0 teraflop AMD RDNA 2
Hafıza16 GB GDDR6 (448GB/s)16 GB GDDR6
Dahili depolama825 GB NVME SSD1 TB NVMe SSD
I/O girişi5.5 GB/s (Raw), 8-9 GB/s (Sıkıştırılmış)2.4 GB/s (Raw) 4.8 GB/s (Sıkıştırılmış)
Harici depolamaPS4 oyunları için USB Harici HDD DesteğiUSB 3.2 HDD
Optik sürücüUltra HD Blu-ray, up to 100GB/disc4K UHD Blu-ray
FiyatHenüz açıklanmadıHenüz açıklanmadı