reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X

Xbox Series X teknik özellikleri açıklandı; işte o iddialı detaylar!

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X için merak edilen tüm teknik detaylar açıklandı. Konsol gerçekten güçlü geliyor.

Microsoft, 2020 sonunda çıkacak Xbox Series X için daha önce bazı teknik özellikler paylaşmıştı. Şimdi ise tüm detaylar ortaya çıktı. Buna göre konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışacak sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek üstüne kurulan konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. Kompakt bir yapı kurmak adına iki farklı anakartın kullanıldığı konsol, üstüne yerleştirilen 130 mm fan ile serin tutuluyor. Bu donanımlar 4K çözünürlükte 60 fps oyunu standart hale getirebilecek ve bazı yapımlarda 4K 120 fps seviyesine çıkacak denilen model, bünyesinde 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü de barındırıyor. Dahili depolama depolaması arkaya takılan 1 TB harici depolama kartı ile artırılan konsol, USB 3.2 üstünden harici HDD desteğini de taşıyor. SSD depolama sayesinde çok hızlı yükleme süreleri getiren model, biliyorsunuz Ray tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor. ALLM ve VRR destekleri de bulunan Xbox Series X, gücüne rağmen oldukça kompakt bir gövde üstüne kuruluyor. Modeli yakında gösteren bir video ise burada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X rakibi PlayStation 5 teknik özellikleri neler?

PlayStation 5, gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. Bu arada PlayStation 5 tarafıda ses konusunda yeni özel altyapılar üstüne kuruluyor. Yani yeni nesilde görsellik kadar işitsel deneyim de çap atlıyor. Her iki konsolun da halen satış fiyatları netleşmiş değil.

İlgili Video