reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15 iOS 14

iOS 15.2 Beta 2’ye eklenen, yakında herkese gelecek yeni özellikler

iOS 15.2 ile gelecek önemli yenilikler beta sürümlere giriş yapmaya devam ediyor. Bu sefer Beta 2 yenilikleri gündemde yer alıyor. İşte detaylar;

Apple, iOS 15.2 üzerinde Beta testlerine devam ediyor. Bu bağlamda çıkan son sürüm Beta 2, önemli yenilikler taşıyor. Örneğin yeni sürüme “Legacy Contacts” eklenmiş durumda. Bu sayede kişiler ölüm duruma karşı Apple ID’lerine erişim sağlayabilecek güvenilir kişiler belirleyebiliyor.

Bul uygulamasına “beni takip edebilecek ürünler” gibi ufak bir güvenlik seçeneği ekleyen Apple, yeni sürüm ile CarPlay Maps’i tamamen koyu modda karşımıza getiriyor ve yerleşik Mail uygulamasında “e-posta” gizleme imkânı sunuyor.

Birçok hatayı ortadan kaldıran iOS 15.2 Beta 2, aynı zamanda Communication Safety isimli yeni bir özellik de taşıyor. Bu özellik iMessage temelli çalışıyor ve çocukları korumaya odaklanıyor.

Bu özellik açıldığı zaman gönderilen fotoğrafları tarıyor ve çıplaklık barındırıyorsa fotoğrafı gizleyerek kişilere fotoğrafı açmadan önce uyarılarda bulunuyor. Özelliğin Apple’ın büyük tepki çektiği için ertelediği CSAM sisteminden farklı olduğunu belirtelim.

iOS 15.2 ile “Uygulama Gizlilik Raporu” dönemi de başlayacak

Kısa süre önce beta olarak kullanıma açılan iOS 15.2 Beta içerisinde, ilk olarak WWDC’de gösterilen ve halen aktif edilmeyen “Uygulama Gizlilik Raporu” özelliği yer alıyor. Bu özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor:

“Uygulama Gizlilik Raporu’nu açtığınızda, uygulamalarınızda gerçekleşen işlemleri bir bakışta görebiliyorsunuz. Uygulamaların konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize son 7 günde ne sıklıkla eriştiğini Ayarlar’daki bir bölümden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca uygulamaların bağlantı kurduğu alan adlarını da görüntüleyebiliyorsunuz. Gizlilik Değeri Etiketleri ve bu özellik birlikte kullanıldığında, uygulamaların gizliliğinizi nasıl ele aldığını daha detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.”

Uygulama temelli gizlilik ve güvenlik için güzel olan özellik, çıktığı zaman “Ayarlar -Gizlilik” yolu izlenerek tek tuşla aktif edilebilecek. iOS 15.2 sürümü ile ileride bazı başka değişiklikler de olabilir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın