reklamı kapat

POPÜLER

iOS 16

iOS 15.2 sürümü ile sunulacak en önemli yenilikler netleşti

iOS 15.2 ile gelecek önemli yenilikler artık iyice netlik kazanmış durumda. Çıkan RC sürümü ile Apple genel olarak sürpriz bırakmadı.

Apple, iOS 15.2 sürümünü çok yakında herkes için indirmeye açacak. Bu bağlamda çıkan son sürüm 15.2 RC, önemli yenilikleri gözler önüne serdi. Örneğin yeni sürüme Digital Legacy altında Legacy Contacts eklenmiş durumda. Bu sayede kişiler ölüm durumuna karşı Apple ID’lerine erişim sağlayabilecek güvenilir kişiler belirleyebilecek.

iOS 15.2, aynı zamanda Communication Safety isimli yeni bir özellik de taşıyor. Bu özellik iMessage temelli çalışıyor ve çocukları korumaya odaklanıyor. Bu özellik, açıldığı zaman gönderilen fotoğrafları tarıyor ve çıplaklık barındırıyorsa fotoğrafı gizleyerek kişilere içeriği açmadan önce uyarılarda bulunuyor.

Yeni sürüm ile Apple Music Voice Plan da kullanıma sunulacak. Apple bunu kendisi şöyle açıklıyor: “Apple Music Voice Plan ile aboneler servisteki 90 milyon şarkıdan oluşan kataloğa erişebiliyor. Bu plan farklı ruh hallerine ve aktivitelere yönelik yepyeni yüzlerce çalma listesine, kişisel listelere, müzik türlerine göre istasyonlara ve ödüllü Apple Music Radyo’ya Siri ile erişme imkânı veriyor.”

iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max özelinde makro modu için yeni bir seçenek getirecek iOS 15.2 ile tahmin edebileceğiniz üzere birçok problem de ortadan kaldırılacak. Yeni sürümde ayrıca bir parçalar ve servis geçmişi menüsü de olacak. Bu sayede servise giden telefona gerçekten orijinal parça takılıp takılmadığı görülebilecek.

iOS 15.2 ile “Uygulama Gizlilik Raporu” dönemi de başlayacak

Sürümde “Uygulama Gizlilik Raporu” özelliği de yer alıyor. Bu özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor: “Uygulama Gizlilik Raporu’nu açtığınızda, uygulamalarınızda gerçekleşen işlemleri bir bakışta görebiliyorsunuz. Uygulamaların konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize son 7 günde ne sıklıkla eriştiğini Ayarlar’daki bir bölümden takip edebiliyorsunuz.

Ayrıca uygulamaların bağlantı kurduğu alan adlarını da görüntüleyebiliyorsunuz. Gizlilik Değeri Etiketleri ve bu özellik birlikte kullanıldığında, uygulamaların gizliliğinizi nasıl ele aldığını daha detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.”

Uygulama temelli gizlilik ve güvenlik için güzel olan özellik, çıktığı zaman “Ayarlar -Gizlilik” yolu izlenerek tek tuşla aktif edilebilecek. Yukarıdaki özelliklerin hemen hepsi iPadOS tarafında da olacak.

İlginizi Çekebilir

Yakında denemeye açılacak özel Matrix UE5 demosu