reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.4.2 iOS 14.5 Siri

iOS 14.5 için Beta 2’de görülen yenilikler, değişiklikler

Teknoloji devi Apple, iOS 14.5 hazırlıklarına aktif olarak devam ediyor. Kısa süre önce çıkan Beta 2’den yeni detaylar öğrenilmiş durumda.

Apple, yeni iOS sürümü ile gündemden düşmüyor. Hatırlarsınız geçtiğimiz hafta iOS 14.5 ve aynı zamanda iPadOS 14.5 ile kişiler iPhone ve iPad’lerin yerleşik müzik servisini / uygulamasını seçebilecek haberi ses getirmişti. Yeni dönemde kişiler Apple Müzik yerine Deezer, Spotify ya da YouTube Music servislerini standart müzik uygulaması olarak belirleyebilecek. Daha sonra iOS 14.5 içerisinde Apple Maps’e de güzel bir yenilik geleceği ve kişisel kaza / radar / yol bakım çalışması bildirimi yapılabileceği ortaya çıkmıştı. Beta 2’ye ise hazırlanan yeni emojiler eklendi. Firma yeni emojiler yanında bazı eski emojileri de güncellemiş durumda. Örneğin aşı emojisinde artık kan bulunmuyor, kulaklık emojisi de AirPods Max gibi görünüyor. Yeni sürümün bazı kişilerin iPhone 12’lerde yaşadığı yeşil ekran sorununu da ortadan kaldırdığı aktarılıyor. Ancak son sürümün sorunu henüz tamamen çözmediği belirtiliyor. Hayatı kolaylaştıracak yeni kısayollar da getiren Beta 2, Smart Folio klavye kapatıldığı zaman bağlı iPad’lerin mikrofonunu kapatan bir güvenlik özelliği de taşıyor.

iOS 14.5 ile çok önemli bir yenilik daha geliyor

Beta sürümden öğrenildiği kadarıyla 14.5 ile kişiler maske takarken dahi Face ID ile telefonlarını açabilecek. Ancak bunun için kesinlikle kilidi açılmış bir Apple Watch‘a ihtiyaç duyulacak. Yani sistem onayı saatten alacak. Aynı şekilde Apple Watch üzerinden iPhone’lar da kilitlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özellik pandemi döneminde çok güzel olacak. Apple hatırlarsınız daha önce de Face ID için bir maske güncellenmesi yapmış ve sistemin maskeyi algılar algılamaz şifre sormasını sağlamıştı. Bu arada iOS 14.5 ile PS5 ile Xbox Series X oyun kumandalarına da destek verilecek. Bu destek elbette iPad için de olacak.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni otomobil güvenlik sistemiyle tanışın