reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14.4.2 iOS 14.5 Siri

iOS 14.5 ile sunulacak müzik servisi seçimi için geri adım

Apple, iOS 14.5 hazırlıklarına devam ediyor. Sürümde önemli ve kullanışlı bir yenilik gelecekti ancak bu rafa kaldırıldı.

Geçtiğimiz ay iOS 14.5 ve aynı zamanda iPadOS 14.5 ile kişiler iPhone ve iPad’lerin yerleşik müzik servisini / uygulamasını seçebilecek haberi ortaya çıkmıştı. Burada örneğin kişiler Apple Müzik yerine Deezer, Spotify ya da YouTube Music servislerini standart müzik uygulaması olarak belirleyebilecek denilmişti. Bunun faydası ise elbette dijital asistan Siri olacaktı. Siri, seçtiğiniz servis üzerinden söylediğiniz parçayı hemen başlatabilecekti. Ancak Apple bu konuda bir açıklama yaptı ve sürecin böyle olmayacağını duyurdu. Yani kişiler yeni sürümde de yerleşik müzik uygulamasını seçemeyecek. Apple yeni sürümü böyle bir spesifik ayar koymayacaklarını net şekilde belirtiyor. Bunun yerine Siri’den bir müzik çalması istendiği zaman size hangi servisten açılmasını istediğinizi soracak ve bunu zamanla öğrenerek daha otomatik ve etkili bir deneyim ortaya konulacak. Bu özellik yeni sürümün çıkmasıyla daha iyi şekilde detaylanacak.

iOS 14.5 ile önemli bir yenilik daha geliyor

Beta sürümden öğrenildiği kadarıyla 14.5 ile kişiler maske takarken dahi Face ID ile telefonlarını açabilecek. Ancak bunun için kesinlikle kilidi açılmış bir Apple Watch‘a ihtiyaç duyulacak. Yani sistem onayı saatten alacak. Aynı şekilde Apple Watch üzerinden iPhone’lar da kilitlenebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özellik pandemi döneminde çok güzel olacak. Apple hatırlarsınız daha önce de Face ID için bir maske güncellenmesi yapmış ve sistemin maskeyi algılar algılamaz şifre sormasını sağlamıştı. Bu arada iOS 14.5 ile PS5 ile Xbox Series X oyun kumandalarına da destek verilecek. Bu destek elbette iPad için de olacak.

İlginizi Çekebilir

Ford’un yeni otomobil güvenlik sistemiyle tanışın