reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım iOS 17.5.1

iOS 17.5 hatası sıfırlanıp satılan cihazlarda da fotoğrafları geriye getiriyor olabilir

 - Güncelleme: 17 Mayıs 2024 23:29

iOS 17.5 sonrasında oluşan bir hata nedeniyle yıllar önce silinen bazı fotoğraflar geriye gelmişti. Bu durum bugün daha da büyüdü.

iOS 17.5 sonrasında oluşan bir hata nedeniyle yıllar önce silinen bazı fotoğraflar direkt olarak cihazlarda geri gelmeye başladı. Bu sorunun arkasında tam olarak neyin yer aldığı halen bilinmiyor ancak 2021 yılından dahi geriye dönen, bir anda fotoğraf galerisinin sonunda görülen fotoğrafların/görsellerin olduğu belirtiliyor. iCloud ile iPhone’lar arasındaki bir altyapıyı bozduğu düşünülen iOS 17.5 güncellemesi, bugün gelen haberlere göre daha da büyük bir sorun ortaya çıkarmış olabilir. Bazı paylaşımlara göre 17.5 güncellemesi sıfırlanıp satılan cihazlardaki eski fotoğrafları da geriye getirebiliyor. En azından bir kullanıcın başına böyle bir durum gelmiş, sıfırlayıp arkadaşına sattığı iPad’deki kişisel fotoğrafları, farklı bir iCloud hesabı girilmiş olmasına rağmen iPadOS 17.5 güncellemesi sonrasında arkadaşındayken geriye gelmiş.

iOS 17.5 güncellemesi için Apple’dan gelen resmi açıklama şöyle olmuştu: 

Kilitli Ekran

  • -LGBTQ+ topluluğunu ve kültürünü onurlandırmak amacıyla kilitli ekran için yeni bir Pride Işıması duvar kâğıdı

Takip Bildirimleri

  • -Platformlar Arası Takip Algılama, kendisine ait olmayan uyumlu bir Bluetooth takip edici kullanıcı ile birlikte hareket ediyorsa eşlendiği işletim sisteminden bağımsız olarak kullanıcıya bildirim gönderir

Bazı özellikler, tüm bölgelerde veya tüm Apple aygıtlarında kullanılamayabilir. Apple yazılım güncellemelerinin güvenlik içeriği hakkında bilgi için lütfen şu web sitesine gidin:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 17.4 büyük bir güncellemeydi ve Apple o sürüm ile devreye alınan Avrupa merkezli yeni dönem için şunları aktarmıştı: “Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor. Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

  • -Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
  • -Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
  • -İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.
Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:
  • -App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
  • -Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
  • -Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
  • -Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.
Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak.
Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.”

iOS 17.5 güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

İLGİLİ HABERLER