reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 ile geriye düşeceği düşünülen üçüncü parti uygulamalar bir araya getirildi

WWDC24 kapsamında tanıtılan iOS 18 ile geriye düşeceği düşünülen üçüncü parti uygulamalar bir araya getirildi.

iOS 18 ve Apple’ın tanıttığı diğer yeni işletim sistemleri birçok yeni özellik getiriyor. Tanıtılan bu yeni özelliklerin bazıları ise çok sayıda üçüncü parti uygulamaya olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Bunları bir araya getiren TechCrunch, Apple’ın “Passwords” adını verdiği özel parola yönetim uygulaması ile 1Password, LastPass, BitWarden ve Proton Pass gibi uygulamaların geriye düşeceğini düşünüyor. Telefon görüşmelerini kaydederek yazıya dökebilen iOS 18 özelliği sonrasında TapeACall ve Truecaller‘ın da ciddi seviyede kullanıcı kaybedeceği aktarılıyor. Sesli kayıtları yazıya döken Otter, AudioPen ve Voicenotes.com gibi servisler de iOS 18’den sonra öne çıkamayacak gibi görünüyor. Artık iPhone’ların Mac’lere yansıtılabilecek olmasıyla Bezel’in zarar göreceği belirtiliyor, macOS Sequoia’ya eklenen yeni çoklu pencere yönetimi altyapısı yüzünden de Magnet ve Rectangle‘ın geri planda kalmaya başlayacağı söyleniyor. iOS 18‘deki özel emoji üretme altyapısının Newji‘yi bitireceği düşünülürken, yeni harita özelliklerinin ise Alltrails‘e zarar vereceği belirtiliyor. Yukarıdaki uygulamaların elbette Apple’dan farklı olarak sunduğu ya da sunacağı çok sayıda farklı imkan olacak. Ancak yerleşik özellikler üçüncü parti geliştiricilere her zaman azımsanmayacak bir seviyede zarar veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın iOS 18 için geçtiği özet şöyle: Apple, daha fazla özelleştirme seçeneğine, Fotoğraflar uygulamasının tasarımında bugüne kadar yapılan en büyük değişikliğe, kullanıcıların Mail uygulamasında gelen kutusunu yönetmelerini sağlayan yeni yollara, Uydu üzerinden Mesajlar özelliğine ve çok daha fazlasına yer veren çok kapsamlı iOS 18’in ön tanıtımını yaptı. Kullanıcılar Ana Ekran’daki tüm boş alanlarda uygulamaları ve araç takımlarını düzenleyebilecek, Kilit Ekranı’nın altındaki düğmeleri özelleştirebilecek ve Denetim Merkezi’nde daha fazla denetime hızlıca erişebilecek. Fotoğraf arşivleri, Fotoğraflar uygulamasında yeni, tek bir görünümde otomatik olarak düzenleniyor ve yeni yardımcı koleksiyonlar, favorilere kolayca erişmenizi sağlıyor.

Mail uygulaması, aygıt içi akıllı teknolojileri kullanarak mail’leri kategorilere ayırıyor ve gelen kutusunu sadeleştiriyor. iMessage uygulamasına ise yeni metin efektleri geliyor. iPhone’da mevcut olan uydu özellikleriyle aynı çığır açıcı teknolojiden alınan güçle kullanıcılar şimdi hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmadığında Mesajlar uygulamasıyla uydu üzerinden iletişim kurabiliyor.”

“iOS 18’i kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz. Bu sürüm, yeni özelleştirme olanakları ve özellikleri, yeniden tasarlanmış bir Fotoğraflar uygulaması ve bağlantıda kalmanın inanılmaz güçlü yollarını sunan Mesajlar uygulaması gibi muhteşem özellikler içeren büyük bir yazılım güncellemesi. iOS 18 herkesin işine yarayacak özelliklerle dolu.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu sürüm aynı zamanda, gizliliği esas alarak iPhone deneyimini dönüştürecek kullanıcı dostu, güçlü ve anında fayda sunan deneyimler yaşatan Apple Intelligence ile son derece heyecan verici yeni bir kişiye özel akıllı teknoloji çağının başlangıcını da temsil ediyor. Kullanıcılarımızın bu yenilikleri denemesi için sabırsızlanıyoruz.”

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli