reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13 iPadOS

iOS 13 ve iPadOS’da yer alan can sıkıcı klavye tehlikesi

Üçüncü parti klavye kullanıcılarının dikkatine. Teknoloji devi Apple’ın iOS 13 ve iPadOS işletim sistemlerinde can sıkıcı bir klavye sorunu ortaya çıktı.

Apple‘ın yeni mobil işletim sistemi iOS 13, hayatına çok da iyi başlamadı. Genel olarak beğenilen ancak birçok sorunla beraber gelen sürüm, kısa süre önce 13.1 sürüme yükseltildi. İşte buna rağmen işletim sisteminde kötü bir klavye sorunu / açığı bulunuyor. Apple’ın resmi açıklamasına göre bu sorun yüklenen GBoard, SwiftKey ya da Grammarly gibi üçüncü parti klavye uygulamalarında kendisini gösteriyor. Bu uygulamalar iOS 13 ve aynı zamanda iPadOS içerisindeki bir açığı kullanarak siz vermeseniz dahi “tam erişim” izni alabiliyor. Bu izin sayesinde bu üçüncü parti klavyelerin sizin her yazdığınızı takip edebileceği ve analiz için kendi sunucularına aktarabileceği aktarılıyor. Bu sorunu çözmek için çalıştıklarını ve 13.1.2 ya da 13.2 ile ortadan kaldıracaklarını aktaran Apple, bunun haricinde süreç hakkında bir bilgi vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu iOS 13 ve iPadOS sorununa karşı ne yapılmalı?

Şu an yapılacak en iyi şey üçüncü parti klavye uygulamalarını silmek. Cihazların kendi yerleşik klavyesinde böyle bir sorun olmadığı aktarılıyor. Eskiye oranla daha çok yazılım sorunları yaşar hale gelen Apple, yine de yeni sürümler ile iPhone ve iPad kullanıcılarını genel olarak sevindiriyor. Yeni sürümlerle gelen koyu arayüz ve performans artışı iyi geri dönüşler alıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple Arcade rakibi Google Play Pass