reklamı kapat

POPÜLER

iOS 5 rehberi

200’den fazla yeni özelliği beraberinde getiren iOS 5, nihayet iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları için yüklenebilir durumda. iOS 5 güncellemesini iTunes* üzerinden yükleyip iPhone, iPad ve iPod touch’a kurmak mümkün. Bu dosyamızda sizler için iOS 5’le birlikte sunulan en önemli özellikleri bir araya getirdik.

*iOS 5 kurulumundan önce iTunes güncellemesi yapmalısınız. iTunes sürümünüzün 10.5 olması gerekiyor.


BİLDİRİM MERKEZİiOS 5 ile sunulan en ilgi çekici özellik bildirim merkezi. Önceki versiyonlarda tüm bildirimler ekranın ortasında bir açılır pencere ile görüntüleniyordu. Bu da o anda yapmakta olduğunuz şeyi böldüğü gibi dikkatinizi de dağıtıyordu. Bildirimlerin sunulması açısından şu an en başarılı platform hiç şüphe yok ki Android. Apple bu konuda kendisinden pek beklenmeyen bir hareketle bildirim sisteminde Android’den fazlaca ilham almış gibi görünüyor. Artık tüm bildirimler ekranın üst kısmında bir süre sonra kaybolan tek bir satır halinde görüntüleniyor. Eğer buna dokunursanız hemen ilgili uygulamaya geçiş yapıyorsunuz. Bildirimlerin listelendiği pencereyi açmak için aynen Android üzerinde olduğu gibi parmağınızı ekranın üstünden aşağı doğru çekmeniz yeterli. Bildirim ekranı birkaç bilgi uygulamasıyla da zenginleştirilmiş. Şimdilik hava durumu ve borsa bilgileriyle sınırlı fakat widget uygulamalarının çeşitlenmesi muhtemel. Uygulama bazlı olarak bildirimleri de ayarlayabiliyorsunuz. Kapalı, üstte ve klasik pop-up şeklinde. Yeni bildirim sistemi özelliğinin en başarılı yanı kilit ekranında da görüntüleniyor olması. Üstelik herhangi bir bildirim simgesini tutup sağa doğru sürükleyerek doğrudan ilgili uygulamaya geçiş yapabiliyorsunuz.


iMESSAGE
Sürekli olarak internete bağlı olan mobil cihazlarla anlık iletişim, gün geçtikçe yayılan hızlı, pratik bir iletişim yöntemi. Apple, iOS 5 ile operatörleri ve muhtemelen App Store dahilindeki anlık mesajlaşma yazılımı sahiplerini kızdıracak bir yenilik getirdi: iMessage. Apple iPhone, iPad ve iPod touch arasında iletişimi daha pratik hale getirmek ve sürekli internete bağlı bir cihazla gereksiz yere operatöre mesaj parası ödememek üzere ücretsiz yeni sistemi iMessage uygulamasına entegre etti. Artık iOS yüklü cihazlar aralarında iletişim kurarken mümkünse iMessage üzerinden bedava mesajlaşıyor. Ayarlar altına eklenen okundu bilgisi seçeneği ile mesajınızın ne zaman ulaştığından da haberdar olabiliyorsunuz. iMessage servisinin en önemli avantajı da internet üzerinden iletişim kurulduğundan metin mesajının yanı sıra fotoğraf, video, rehber kaydı ve konum bilgisi gönderme imkanı da sunması. Üstelik karşıdaki kişi mesaj yazarken sizin ekranınızda bu durum bir simge ile belirtiliyor. WhatsApp gibi uygulamaların olumsuz etkileneceği açık.


iCLOUD
iCloud, sürekli internete bağlı cihazlarınız arasında uğraşsız eşitleme ve içerik paylaşımı imkanı sunuyor. Öncesinde MobileMe ile benzer bir hizmeti sunan Apple, buradaki başarısızlığını kabul ederek edindiği tecrübeyle gerçek anlamda uğraşsız çalışan daha iyi bir servisi özür niteliğinde ücretsiz sunuyor. iCloud ile iTunes parçaları, fotoğrafl ar, dokümanlar, uygulamalar, iBooks kitapları, cihaz yedekleri, rehber kayıtları, takvim ve e-postalar tamamen otomatik bir şekilde tüm cihazlara (Mac, iPhone, iPad ve iPod touch) otomatik olarak paylaşılıyor. Bu sebeple çevrim içi depo alanı servislerinden farklı. iCloud ile paylaşım için bir kez servisi aktif hale getirme dışında hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor. Servis tüm indirme ve gönderme işlemlerini arkaplanda kendisi hallediyor. Böylece iPad üzerinden bir uygulama satın aldığınızda iPhone versiyonu otomatik olarak yükleniyor. Veya iPhone üzerinden bir rehber kaydı düzenlediğinizde iPad ve Mac’e otomatik olarak gönderiliyor. Takvim girdileri de benzer şekilde tüm cihazlara eşitleniyor. Buna ek olarak paylaşımlı takvimlerde farklı kişilere ait cihazlar arasında da iCloud üzerinden otomatik ve zahmetsiz paylaşım imkanı tanınmış. Böylece aile üyeleri, çalışanlar veya arkadaşlar arasında içerik paylaşımı en kolay haliyle sunulmuş oluyor. Bire bir iCloud dahilinde olmasa da onunla ilgili olarak ve birlikte tanıtılan kablosuz eşitleme özelliği de uzun süredir iPhone ve iPad kullanıcılarının istediği bir özellikti. iOS 5 ile mobil cihazlarınızı Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak senkronize edebileceksiniz. Ayrıca yeni bir iOS cihazı aldığınızda “PC Free” özelliği sayesinde ilk kurulum için kablolu bilgisayar bağlantısı gerekmiyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“iOS 5 rehberi” için bir cevap

  1. mustafaacar dedi ki:

    slm arkadaslar gecenlerde okumus oldugum bir makale tayvan yapimi bir eslestirme programindan bahsediyordu EVO mail server , makale de eslestirme ile alakali bilgiler var sizlerle de paylasmak istedim http://outlooksenkronizasyon.blogspot.tw/