reklamı kapat

POPÜLER

iOS 8’deki QuickType kelime tahmini yapma özelliği getiriyor

Apple, WWDC 2014’ün ilk gününde iOS 8’in getirdiği yenilikler arasında kelime tahmini yapabilen QuickType adını verdiği bir klavyenin de duyurusunu yaptı. Android için hazırlanan popüler üçüncü parti klavyelerden biri olan SwiftKey’e benzeyen QuickType cümle bağlamları ve kullanıcının geçmiş alışkanlıklarından topladığı verileri, yazılacak bir sonraki kelimeyi tahmin etmede kullanıyor.

Dün akşam gerçekleştirilen sunumda iOS 8’i tanıtan üst düzey Apple yetkilisi Craig Federighi, QuickType’ın kullanıcı gizliliğine büyük önem verdiğini ve bu bağlamda bütün öğrenme işlevini cihaz içerisinde gerçekleştirdiğini belirtti. Federighi ayrıca bu yeni klavyenin Android ve Windows işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonların klavyelerindeki kaydırma özelliğine sahip olmadığını da açıkladı.

Bu yıl içinde iOS’e dahil edilen not alma uygulaması SwiftKey, aslında QuickType gibi bir klavyenin gelmekte olduğunu haber vermişti. iOS 5’den beri QuickType üzerinde çalıştığı tahmin edilen Apple bu klavyesini nihayet iOS 8’le birlikte kullanıma sunuyor. Kelime tahmini yapabilen bu yeni klavye iOS cihazlarda daha hızlı mesaj yazmak isteyen kullanıcılar için son derece önemli bir yenilik.

YORUMLAR