reklamı kapat

POPÜLER

Yeni iPad

iPad’e ekstra buton ekleyen akılcı yöntem [Video]

Apple‘ın tablet kavramını hayatımıza sokan ürünü iPad, biliyorsunuz ön yüzünde sadece bir tane fiziksel buton taşıyor. Teknoloji devinin bu butonu iPad modellerinden kaldırma ihtimali bulunurken, akılcı bir yöntem cihaza basit şekilde ekstra buton daha ekliyor.

Çizim uygulaması Astropad‘in geliştiricisi Astro HQ tarafından bulunan bu yöntem, iPad’in ön kamerasını işlevsel bir buton haline getiriyor. Astro HQ’nun iPad’i ikincil Mac monitörü haline getiren yeni uygulaması Luna için hazırlanan bu özellik, kamerayı sürekli açık bırakıyor ve bu sayede üzerine basıldığı zaman anlayarak ekstra bir menü ortaya çıkartıyor. Kameranın sürekli olarak açık kalması hem batarya süresi hem de kişisel gizlilik için kötü görünürken, konu hakkında açıklama yapan Astro HQ endişeleri ortadan kaldırıyor. Kameranın çevresini net değil bulanık gördüğünü ve sadece üzerini parmağınızla kapatmanızı beklediğini söyleyen şirket, batarya konusunda ise kameranın sadece yüzde 1 işlemci kullandığını yani harcamanın çok düşük olduğunu belirtiyor.

Bu bir ilk

Şimdiye kadar bir akıllı cihaz kamerasının bu şekilde hiç kullanılmadığını söyleyen Astro HQ, gerçekten akılcık bir yol bulmuş görünüyor. Mayıs ayında kullanıma açılacak olan Luna uygulaması ise halen Kickstarter projesi üzerinden destek aramaya devam ediyor. O sayfaya buradan ulaşabilir, süreci gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video