reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro makro kamerası ile neler yapılabilir? [Video]

Teknoloji devi Apple, iPhone 13 Pro ailesine ilk defa koyduğu makro moduyla dikkat çekmeye devam ediyor. Yaratıcı çalışmalar geliyor.

Apple, iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarını makro çekim özelliği ile ciddi şekilde öne çıkarıyor ve bu konuda kendisi direkt olarak şunları söylüyor:

“Yeniden tasarlanan lensi ve güçlü otomatik netleme sistemi sayesinde yeni Ultra Geniş kamera süjenize 2 cm uzaklıktan odaklanabiliyor. Bu sayede en küçük ayrıntıların bile büyüleyici görünmesini sağlıyor. Bir yaprağı soyut sanata dönüştürün. Bir tırtılın tüylerini çekin. Bir çiy damlasını kocaman gösterin. Küçük şeylerin güzelliğini keşfedin”

Yakın yani makro çekim özelliği sadece fotoğraf değil video için de çalışıyor. Hatta makro modunda yavaş çekim video da çekilebiliyor. Süreç elbette yavaş yanında hızlı mod ile de çalışıyor.

Peki bu mod ile neler yapılabilir? Elbette makro yani yakın çekim fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu kamera ile dokuları yakından yakalayabilir, böceklere hiç olmadığı kadar yaklaşabilir ya da harika çiçek fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ancak bu mod ile başka yaratıcı sonuçlar almak da mümkün. Örneğin iPhonedo olarak tanınan Faruk Korkmaz, bu makro kameraları ile harika duvar kağıtları hazırladı.

Sadece renkli ışıklar ile kağıt gibi olağan objelerden çok güzel duvar kağıtları hazırlayan Korkmaz, bu süreci aşağıdaki kısa ancak açıklayıcı videoda gözler önüne serdi. Korkmaz aşağıdaki videoda çektiği makro fotoğrafları duvar kağıdı hale getirmek için nasıl düzenlediğini de gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 Pro makro modu için en son bir doktor gündemdeydi

İşte bu güzel özellik, şimdiden sağlık alanında kullanılmaya başlandı bile. Yurt dışında yaşayan göz doktoru Tommy Korn, yakın zaman önce kornea nakli yapılan hastasının gözünü, tarafına gönderilen iPhone 13 Pro ile çekilmiş makro fotoğraflar üzerinden kontrol etmeye başladı.

Bunu daha önce de yapan ancak iPhone 13 Pro serisine eklenen makro modu ile çok daha net sonuçlara varabildiğini belirten Korn, bu sayede ciddi bir zaman kazancı elde ettiklerini belirtiyor.

Elbette telefonlar ile çekilen makro fotoğraflarla uzaktan göz muayenesi (Kontrol harici teşhis gibi) mümkün değil ancak gelişen teknoloji ilerleyen yıllarda onu da mümkün kılabilir.

İlgili Video