reklamı kapat

POPÜLER

iphone 13

iPhone 13 serisindeki güncelleme ile çözülmesi gereken sorunlar

Teknoloji devi Apple, iPhone 13 ailesi ile gündemden düşmüyor. Yeni aile için güncelleme ile çözülmesi gereken sorunlar bulunuyor.

Advertisement

iPhone 13 serisi biliyorsunuz yurt dışında satışta ve kişiler telefonları hatırı sayılır bir süredir aktif olarak kullanıyor. Ancak her zaman olduğu gibi bazı sorunlar var. Örneğin birçok kullanıcı telefonlarının ekranında dokunma sorunu yaşıyor. Ekranlar dokunmaları tam olarak algılayamıyor.

Bazı kişiler telefonların dokunma ile ekranı açmadığını belirtiyor, bazıları e-posta uygulamasının donduğunu, bazıları ise kamera uygulamasının çalışmadığını aktarıyor. Bazı kişiler ise animasyonlarda can sıkan takılmalar görüyor.

Burada en çok ses getiren dokunmatik ekran sorunu olurken, bunların gelecek iOS 15 güncellemeleri ile çözülmesi bekleniyor. Örneğin maske takılıyken Apple Watch ile iPhone 13’lerin kilidinin açılmaması sorunu iOS 15.1 Beta 2 ile çözülmüş durumda.

Bu arada yukarıdaki bazı sorunların iOS 15’e geçen diğer cihazlarda da görüldüğü aktarılıyor. Gelecek iOS sürümleri bu cihazlardaki sorunları da çözecektir.

Bu arada iPhone 13’ler için yazılım güncellemesi ile çözülemeyecek sorunlar da var. Örneğin telefonlar için üretim istenilen seviyeden düşükte yer alıyor. Bunun telefonlardaki OIS sistemi ve Vietnam merkezli kısıtlamalar ile alakalı olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 Pro Max ve 13 Pro için makro odaklı bir güncelleme de gelecek

Apple, 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarını makro çekim özelliği ile ciddi şekilde öne çıkarıyor ve bu konuda kendisi şunları söylüyor:

“Yeniden tasarlanan lensi ve güçlü otomatik netleme sistemi sayesinde yeni Ultra Geniş kamera süjenize 2 cm uzaklıktan odaklanabiliyor. Bu sayede en küçük ayrıntıların bile büyüleyici görünmesini sağlıyor. Bir yaprağı soyut sanata dönüştürün. Bir tırtılın tüylerini çekin. Bir çiy damlasını kocaman gösterin. Küçük şeylerin güzelliğini keşfedin”

Yakın yani makro çekim özelliği sadece fotoğraf değil video için de çalışıyor. Hatta makro modunda yavaş çekim video da çekilebiliyor. Süreç elbette yavaş yanında hızlı mod ile de çalışıyor.

Ancak bu özellik ilk incelemeler sonrasında ortaya çıktığı üzere telefonlarda otomatik bir geçiş sunuyor. Yani siz bir objeye yaklaştığınız zaman makro modu otomatik olarak aktif ediliyor.

Ancak bunu iyi bulmayan birçok kişi bulunuyor. Bu yüzden de otomatik geçiş özelliği yakında yayımlanacak bir güncelleme ile manuel kontrol seçeneğine kavuşacak. İsteyenler elbette özelliği yine otomatik çalışır şekilde kullanabilecek.

Apple’ın resmi tanıtım videosu