reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iPhone 13

iPhone 13 serisi için ses getiren yeni detaylar, sorunlar

Dört farklı modelden oluşan iPhone 13 ailesi için elbette bilgiler gündemde kalmaya devam ediyor. İşte en son ortaya çıkanlar;

Advertisement

iPhone 13 ailesi en son Pro modeller ile alakalı bir 120 Hz sorunu ile gündeme gelmişti. Kısaca hatırlamak adına 13 Pro’ların 120 Hz ekranlarından Apple’ın kendi uygulamaları ve iOS 15 sonuna kadar yararlanıyor. Ancak üçüncü parti uygulamalarda bir sorun bulunuyor.

Bazı geliştiricilerin açıklamasına göre üçüncü parti uygulamalardaki birçok animasyon, halen 60 Hz’de çalışıyor yani 120 Hz’den yararlanamıyor. Bu da üçüncü parti yani Apple’ın olmayan uygulamalarından seri kullanımı bir miktar baltalıyor.

120 Hz’den tam olarak yararlanmak adına uygulama geliştiricilerin, uygulamalarının Property List File’ına gerekli bir veriyi eklemesi gerekiyor. Sistem 120 Hz’i şimdilik otomatik olarak algılamıyor, manuel girdi gerekiyor.

Ancak buna rağmen Core Animation merkezli bazı sorunlar bulunuyor. Apple’ın ise bunun farkında olduğu ve sorunu çözmek adına güncellemenin yolda olduğunu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 ailesi için iOS 15.1 ya da 15.0.1 güncellemelerinden birisi birçok sorunu çözecek

iPhone 13’ler için ses getiren bir diğer sorun ise Apple Watch üzerinden Face ID kilidini açmak ile alakalı. Maske kullanımı için gelen bu özellik, birçok iPhone 13 sahibinde çalışmıyor. Ancak Apple sorunun farkında ve yakında gelecek güncelleme ile bu da çözülecek.

iPhone 13’ler için dikkat çeken bir diğer konu yine Face ID ile alakalı. Ortaya çıktığı kadarıyla telefonlar üzerinde yapılacak üçüncü parti ekran değişimleri, Face ID’yi kullanılmaz hale getiriyor.

Modellerin pili resmi olmayan yerlerde değiştirildiği zaman eskiden farklı olarak bir uyarı gösteriliyor ve telefonlar kullanılmaya devam edilebiliyor. Ancak süreç ekran konusunda bu şekilde işlemiyor ve ekran değişimi Face ID’yi olumsuz olarak etkiliyor.

Apple’ın bu konuda bir güncelleme yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bu sorun elbette resmi Apple servislerindeki değişimlerde yaşanmıyor.

İlgili Video