reklamı kapat

POPÜLER

iOS 15.2.1

iOS 15 için bilinmesi gereken faydalı özellik: “Sürükle Bırak”

iOS 15 işletim sistemi için ufak ancak kullanışlı özellikler gündeme gelmeyi sürdürüyor. Bu sefer sürükle bırak temelli bir özellik öne çıkarıldı.

Advertisement

iOS 15 işletim sistemi için gelen tüm yeniliklere direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Apple’ın hazırladığı bu sayfada öne çıkması gerekenlerden ancak ufak bir satır ile geçiştirilenlerden birisi faydalı Sürükle Bırak özelliği. Apple bunu kendisi şu şekilde açıklıyor:

“Uygulamalar arasında sürükleyip bırakma desteği sayesinde görüntüleri, belgeleri ve dosyaları bir uygulamadan diğerine sürükleyebiliyorsunuz.”

Bu aşağıdaki kısa videoda görebileceğiniz özellik, birçok konuda gerçekten çok işe yarıyor. Örneğin bu sayede Google’da bulduğunuz fotoğrafları toplu olarak fotoğraf galerisi içerisine alabiliyorsunuz. Bunun için fotoğrafları bir araya getirip yerleşik galerinin içerisine sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor.

iOS 15 işletim sistemi genel olarak büyük yenilikler getirmiyor ancak bazı ufak özellikler bilindiği zaman kullanıcı deneyimi artırıyor, ciddi zaman kazandırabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 15 destekli iPhone modelleri hangileri?

Yayınlanan listeye göre iOS 15 işletim sisteminin geleceği iPhone modelleri tam olarak şunlar olacak:

-iPhone 11 serisi
-iPhone 12 serisi
-iPhone Xs serisi
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 7 serisi
-iPhone 8 serisi
-iPhone 6S serisi
-iPhone SE modelleri
-iPod Touch 7. jenerasyon

Bu arada iOS 15’in WWDC’de tanıtılan her özelliği hemen kullanımda değil. Daha önce de aktardığımız üzere SharePlay özelliği iOS 15’in çıkışına yetişmedi.

Söylendiği kadarıyla bu özellik herkes için daha sonra aktif edilecek. Burada ne tarz bir sorun yaşanıyor halen bilinmiyor ancak Apple biraz daha zaman istiyor.

Buna ek olarak AirPods Pro veya AirPods Max için Bul ağını kullanma süreci de bir süre için daha ertelenmiş durumda. O da çıkışta değil daha sonra kullanıma sunulacak. Bu özelliklerden en azından SharePlay, iOS 15.1 ile aktif edilecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın