reklamı kapat

POPÜLER

iPhone için iOS 14 konsepti

iPhone için tasarlanan iOS 14 konseptiyle “gelmesi gerekenler” [İzle]

iOS 13, iPhone sahiplerinin beklediği, hayatı kolaylaştıracak özelliklerle gelmişti. Peki ya iOS 14? İşte kullanıcı gözünden ilk konseptlerden biri.

iPhone sahipleri, iOS 13 ile beraber kullanım deneyimini biraz daha geliştirdi. Koyu Mod, fotoğraf düzenleme ve portre çekim özellikleri, AirPods ile ses paylaşımı gibi pek çok dikkat çekici özellik kullanıcılarla buluştu. Ancak bir de bir türlü gelemeyenler var. Artık iOS 13 güncellemesi aldığımıza göre, iOS 14 üzerine konuşabilir; o bir türlü gelemeyen özellikleri tartışabiliriz. YouTuber the Hacker 34 hazırladığı video çalışmasıyla tam olarak bunu yapıyor. iPhone’lar için gelecek işletim sistemi üzerine konsept bir çalışma hazırlayan YouTuber, gelmesi gerekenleri görselleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 sürümünden iPhone sahipleri ne bekliyor?

İlk olarak ikonlar üzerinde oynama yapan konsept, arama ekranını da değiştiriyor. Tüm ekranı kaplayan tasarımdan ziyade, gelen aramalar ekranın üst kısmından kayarak gelen küçük bir panele sıkıştırılıyor. GIF’leri de klavyeye yerleşik hale getiren konsept, bu sayede iMessage deneyiminde de kullanıcıları destekliyor. Bir diğer çok istenen özellik ise elbette ekranı ikiye bölme özelliği. iPad’lerde kullanılan bu özelliğin iPhone’lara gelmesiyle beraber “sürükle bırak” özelliği de iOS 14’ün konseptindeki yerini alıyor. Yine aynı şekilde iPad’lerde olduğu gibi sürükleyerek uygulama dock’unu açma özelliği iPhone’a da geliyor. En dikkat çekici özelliklerden biriyse birden fazla hesap özelliği. Farklı iCloud hesapları üzerinde basitçe geçiş yapmak şüphesiz özellikle farklı ülkelerden hesap açanlar için işlemleri kolaylaştıracaktır. Her zaman açık ekran özelliğini de unutmayan konsept aynı zamanda kullanıcılara bazı noktalarda daha fazla özgürlük verilmesi gerektiğini de düşünüyor. Örneğin seçili tarayıcıyı değiştirme gibi. Hazırlanan konsept çalışmanın videosuna haberin üzerinden ulaşabilirsiniz.