reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13

iPhone 13 serisi için dikkat çeken yeni özellikler ortaya çıktı

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modelleri için bir kez daha yeni bilgiler gündeme gelmiş durumda. İşte son detaylar;

iPhone 13 mini, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max modelleriyle net olarak eylül ayında tanışıyoruz. İşte bu modeller Mark Gurman’a göre video için ProRes desteğine sahip olacak.

Bu yüksek kaliteli format sayesinde iPhone 13’ler ile çekilen videolar, çekim sonrasında çok daha rahat şekilde düzenlenebilecek. Burada süreç yüzde 100 aynı olmasa da RAW fotoğraf gibi düşünülebilir. Yeni modellerin aynı zamanda video için portre modu sunacağı da aktarılıyor.

Bu sayede kullanıcılar iPhone 13’ler aracılığıyla arkası bulanık videolar çekebilecekler. Burada arka bulanıklık yapay zeka ile yapay olarak oluşturulacak. Telefonlar ile 4K video çekilebilecek ve bir ihtimalle burada 120 FPS’e çıkılabilecek. Ancak bu henüz kesinleşmiş değil.

Daha ufak çentikle gelecekleri Gurman tarafından bir kez daha gündeme getirilen telefonlar, söylendiği kadarıyla daha gelişmiş fotoğraf düzenleme filtreleri de taşıyacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 serisi için diğer bildiklerimiz şunlar:

İlk olarak pillere baktığımız zaman iPhone 13‌ Pro Max modelinde 4.352 mAh pil kullanılacak. 12 Pro Max’te ise 3.687 mAh pil yer alıyordu.

Sağlam kaynaklara göre 13‌ ve 13 Pro modellerinde ise ortak şekilde 3.095 mAh pil yer alacak. Burada 2.815 mAh’a oranla hatırı sayılı bir artış görülüyor.

Ailenin en ufağı 13 Mini ise 12 Mini’den farklı olarak 2.227 mAh değil 2.406 mAh pil ile gelecek. Burada telefonun boyutu nedeniyle ciddi bir artış elde edilmeyecek.

Ekran konusunda kesin olarak 13 Pro ve 13 Pro Max modellerinde 120 Hz OLED ekran kullanılacak. iPhone 13 mini ve 13 modellerinde ise 60 Hz OLED ekran kullanılacak.

Telefonların eksiksiz olarak hepsinde A15 Bionic işlemci olacak. Bu işlemci yerini alacağı A14 Bionic ile benzer olarak 5 nm üretim sürecinden çıkacak.

Burada TSMC’nin yeni nesil bir 5 nm üretim sistemi (N5P) kullanılacak. Bu sayede A15 Bionic ile A14 Bionic arasında bir performans farkı oluşacak fakat bu fark çok düşük olacak.

A14 Bionic gibi A15 Bionic işlemcinin de iki adet verimlilik ve dört adet yüksek performans odaklı toplam altı çekirdekli bir kuruluma sahip olacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın