reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Tasarım

iPhone 14 Pro serisinde megapiksel ile sensörler de büyüyebilir

Teknoloji devi Apple, yaz sonunda iPhone 14 ailesiyle karşımıza çıkacak ve iPhone 14 Pro ile 14 Pro Max kamerada oldukça iddialı olacak.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza yüzde 99 ihtimalle 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu telefonlar için geçtiğimiz hafta bazı kamera detayları gelmişti. Çentiğin yerine çiftli ekran deliği üzerine kurulacak telefonlar, yerlerini alacakları iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max ile benzer ölçülere sahipler ancak arkalarında daha büyük kamera modülleri taşıyorlar. Bunun arkasında çözünürlükte 12 megapikselden 48 megapiksel seviyesine çıkılacak olması yer alıyor.

Apple’ın telefonların arkasındaki her üç kamerayı da 48 megapiksel seviyesine çıkarıp çıkarmayacağı şu an için bilinmiyor. Ancak geniş açı ana kamera yüzde 99 ihtimalle 48 megapiksel bir sensör taşıyor.

Bugün ortaya atılan iddialara göre bu geniş açı ana kameranın kalbindeki sensör, direkt olarak Sony‘den geliyor ve 13 Pro ile 13 Pro Max modellerinde kullanılan ana kamera sensöründen yüzde 21,2 oranında daha büyük. Burada bahsi geçen sensörün spesifik olarak 1/1,3 inç boyutunda olduğu aktarılıyor.

Kamera dünyasında büyük sensör, daha fazla ışık alımı, daha yüksek doğal alan derinliği, düşük ışıkta daha temiz fotoğraflar ve daha fazla detay anlamına geliyor. Mobil dünyada daha büyük boyutlu kamera sensörleri de yer alıyor.

Peki aileden başka bilgiler var mı? Cihazlar için en son ses getiren işlemci detayı olmuştu. Kaynaklara göre Apple, iPhone 14 ailesi ile üst seviyede çift işlemcili dönemi başlatacak. Buna göre seride iki farklı işlemci bulunacak.

Şirket şimdiye kadar üst seviyeye konumlandırdığı her iPhone’a aynı işlemciyi koymayı tercih etti. Yani üst seviye iPhone’lar her zaman aynı işlemci üzerine kuruldu, bu sayede benzer performansı sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göreyse bu durum 2022 sonunda değişecek. Kaynağa göre 14 ve 14 Max modellerinde A15 Bionic işlemci tercih edilecek. 14 Pro ve 14 Pro Max’te ise daha güçlü yeni nesil A16 Bionic işlemciye yer verilecek. 2022’nin iPhone’larında Pro ile normal arasında farklı ciddi şekilde artacak.

iPhone 14 Pro serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display