reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Konsept / Can Tunçer

iPhone 14 serisi için “iPhone Şehri” ve çevresi dolmaya başladı

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 serisi için ana üretici Foxconn ciddi sayıda işçi alımına başladı.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modeller için ana üretici bir kez daha Çin üretim devi Foxconn olacak. Telefonların seri üretimi için Zhengzhou fabrikasına büyük sayıda sezonluk işçi alımına başlayan firma, yeni personele dört ay ve üstünde üretim hatlarında kalmalarını teşvik etmek adına 1.300 dolar civarında bir ekstra ödeme yapıyor. Peki binlerce insanın seferber olacağı iPhone 14 serisi için neler biliniyor?

Telefonlar için elimizde çok sayıda bilgi var. geçtiğimiz ay konuşan Ross Young, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerindeki ekranın 1 Hz yenileme hızına inebileceğini düşündüğünü aktarmıştı. İşte bu imkân sayesinde 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde “her zaman açık ekran” özelliğinin olması bekleniyor ve iOS 16 işletim sisteminde buna işaret eden birden fazla kanıt bulunuyor.

Bu konuda geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Mark Gurman, 14 Pro ve 14 Pro Max’in her zaman açık ekran modunda iOS 16’yla gelen ve Apple Watch komplikasyonlarından ilham alan araç takımlarını karşımıza getireceğini belirtti. Burada yüksek ihtimalle saat de olacak ve böylece birçok bilgi hakkında telefon açılmadan bilgi sahibi olunabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artık hemen hemen kesin olarak Apple bu yıl telefonlar için farklı bir yol izleyecek ve iPhone 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemciyi koyacak. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemciye yer verilecek. Yani bu yıl “Pro” modeller daha yüksek performans getirecek. Bu arada son bilgilere göre A16 Bionic yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak. Yani işlemci A14 ve A15 ile aynı temel kurulacak, bu açıdan aşırı büyük bir performans farkı oluşturmayacak.

iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak. Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel olacak.

iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display