reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14 Pro LOG Konsept / Can Tunçer

iPhone 14 serisi selfie konusunda büyük ilerleme görecek

Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 ailesi hakkında sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer odak nokta kamera.

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı iPhone 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak. İşte bu modeller için ortaya çıkan son bilgiler, özellikle ön kamera konusunda büyük bir beklenti oluşturuyor. Sağlam analistler, Apple’ın ön kamera donanımında uzun yıllar sonra büyük bir güncelleme yapacağını ve bunun etkisiyle selfie fotoğraf kalitesinin ciddi şekilde artacağını aktarıyor. Daha önce de söylendiği üzere iPhone 14 modelleriyle beraber ön kamerada AF yani otomatik netleme sunmaya başlayacak olan Apple, diyaframı da F2.2’den F1.9 seviyesine çekecek. Daha açık diyafram sayesinde sensöre daha fazla ışık girecek, bunun sonucu hem daha doğal arka plan bulanıklığı hem de daha düşük kumlama oranı olacak. Apple, iPhone 14’lerin sadece ön kamera sistemi için Sony, Genius, Largan, Alps, Luxshare, Cowell ve LG Innotek gibi tedarikçilerden parça alacak.

Arka kamerada se en büyük ilerlemeyi “Pro” modeller görecek. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max, arkalarında 48 megapiksellik bir geniş açı ana kamera taşıyacak. Bu kamera daha düşük diyafram değeri, yeni optikler ve büyütülen sensör ile 13 Pro ve 13 Pro Max’ten daha çok ışık toplayacak. Pro modellerin arkasında makro / ultra geniş açı + telefoto + geniş açı olmak üzere toplam üç farklı kamera bir araya gelecek. Arkalarında ultra geniş açı + geniş açı olmak üzere iki farklı kamera taşıyacak 14 ve 14 Max’in ise geniş açı ana kamerası yine 12 megapiksel seviyesinde kalacak.

Telefonlar için başka bilgiler de var. Örneğin sağlam kaynak Ross Young, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerindeki ekranın 1 Hz yenileme hızına inebileceğini düşünüyor. İşte bu imkân sayesinde 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinde “her zaman açık ekran” özelliğinin olması bekleniyor ve dün tanıtılan iOS 16’da buna işaret eden birden fazla kanıt bulunuyor. Aslında iOS 16’nın yeni tasarlanan kilit ekranı da bu konuda bazı ipuçları veriyor. Apple, Android tarafında yıllardır olan her zaman açık ekranı sonunda iPhone’lara da getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bu yıl telefonlar için farklı bir yol izleyecek ve iPhone 14 Pro ile 14 Pro Max modellerine yeni nesil A16 Bionic işlemciyi koyacak. 14 ve 14 Max modellerinde ise şu an kullanılan A15 Bionic işlemciye yer verilecek. Yani bu yıl “Pro” modeller daha yüksek performans getirecek. Bu arada son bilgilere göre A16 Bionic yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak. Yani işlemci A14 ve A15 ile aynı temel kurulacak, bu açıdan aşırı büyük bir performans farkı oluşturmayacak.

iPhone 14 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display