reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15

iPhone 15 ailesi başka telefonlara şarj verebiliyor ve alabiliyor

iPhone 15 ailesi, geçilen USB-C portu ile beraber başka telefonlara şarj verebiliyor, aynı zamanda başka telefonlardan şarj da alabiliyor.

Marques Brownlee (MKBHD) tarafından aşağıdaki video paylaşımı ile gösterildiği kadarıyla iPhone 15 modelleri, şarj seviyesine bağlı olmaksızın kablo ile bağlanan Lightning portuna sahip iPhone’lara her zaman şarj aktarıyor. iPhone 15’lere başka bir iPhone 15 serisi telefon takıldığı zamansa öncelikle şarj seviyesine bakılıyor. Burada şarjı daha yüksek olan iPhone adeta bir powerbank gibi görev yapmaya başlıyor ve diğer iPhone’a şarj aktarmaya başlıyor. Peki Android telefonlar? Buradaki en büyük değişken “USB PD (Power Delivery)” oluyor. iPhone 15’ler USB-C portuna sahip bir Android telefona takıldığında, eğer Android telefon USB PD desteğine sahipse ve daha yüksek şarj seviyesi varsa bir powerbank gibi görev yapıyor. Yani uygun şartlar altında Android telefonlardan iPhone 15’lere enerji aktarılabiliyor. USB PD desteğine sahip olmayan telefonlarda ise süreç biraz şansa kalıyor. Marques Brownlee’ye göre sayıları çok fazla olan USB PD desteği taşımayan Android telefonlar, bağlandığı zaman şarj seviyesine bağlı olmaksızın ya iPhone 15’leri şarj ediyor ya da iPhone 15’lerden şarj alıyor. Bu konuda ortak bir protokol olmadığından altyapı şimdilik aşırı kararlı çalışmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

15 Pro ve 15 Pro Max hakkında, “Bugüne kadar geliştirdiğimiz en Pro seri ile karşınızdayız: teknoloji harikası titanyum tasarım, yepyeni iş akışlarıyla oyunun kurallarını değiştiren şimdiye kadarki en iyi iPhone kamera sistemi ve iPhone’da görülmemiş oyunlar ve performansla yeni bir çağ başlatan A17 Pro çip.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Apple’ın en iyi tasarımını ve sektörde birer ilk olan inovasyonları içeren iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, kullanıcılarımızın günlük deneyimlerini zenginleştirirken yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına da yardımcı oluyor.”

15 ve 15 Plus hakkında, “15 ve 15 Plus yaratıcılığın önünü açan heyecan verici kamera yenilikleri, kullanışlı Dynamic Island ve kanıtlanmış güçlü performans sunan A16 Bionic çiple büyük bir ilerlemeye imza atıyor.” diyen Apple’ın Global iPhone Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kaiann Drance sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl ayrıca, süper yüksek çözünürlüklü fotoğraflar için yeni 24 MP varsayılan seçeneğine ve yeni 2 kat Telefoto seçeneğine sahip 48 MP Ana kamera ve yeni nesil portrelerle bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücünü sonuna kadar zorluyor.”

iPhone 15 ailesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli