reklamı kapat

POPÜLER

iPhone USB-C

Dünyanın USB-C portuna sahip ilk iPhone modeli üretildi

Apple’ın atmadığı adımı başka bir kullanıcı attı. Dünyanın ilk USB-C portuna sahip iPhone modeli üretildi. İşte detaylar;

Bilmeyenler için Avrupa Komisyonu, Avrupa özelinde elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu zorunluluğu getiriyor. Burada hedef hemen her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalacak. Ancak bu hemen olmayacak. Sürecin öncelikle yasalaşması gerekecek. Eğer USB-C konusunda bir yasa çıkarsa, yeni döneme uymak adına firmaların tam 24 ayı olacak.

Yani iPhone dünyasında USB-C’nin girmesi için yasal bir karar dahi çıksa dönüşüm çok uzun sürecek. Bugün ise bu durumu beklemeyen birisi gündem oldu. Ken Pillonel, yukarıdaki YouTube videosunda bünyesinde USB-C portu olan bir iPhone X ile karşımıza çıktı.

Bunun için çok özel çalışmalar yapan yani sadece Lightning portunu çıkarıp yerine USB-C takarak durumu değiştirmeyen Pillonel, yaptığı çalışmanın özel donanım modifikasyonları ile işlevsel olduğunu gösteriyor. iPhone’a takılan USB-C portu, gerçek anlamda şarj ve veri aktarımı için kullanılabiliyor. Bu dönüşümü her isteyenin yapabilmesi için elbette çok mümkün görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bizce iPhone tarafında USB-C portuna geçer mi?

Bunu hatırlarsınız sizlere daha da önce de aktarmıştık. Bizce Apple ileride iPhone’lardan şarj portunu tamamen kaldıracak. Firma iPhone 12’ler ile MagSafe sistemini hayatımıza soktu. Bu sistemde telefonu şarj etmek için artık herhangi bir porta ihtiyaç bulunmuyor. Telefonlar arkalarındaki manyetik temelli sistem ile kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

İşte bu yüzden iPhone 14 değil ancak iPhone 15 modellerinden standart şarj portu tamamen kaldırılabilir. iPhone’lardan 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, bunu şarj / veri portu için de yapacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model