reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro Max

Apple için iPhone ve Avrupa merkezli USB-C zorlaması hemen olmayacak

Avrupa Birliği uzun zamandır telefonlarda ortak şarj portu kullanılmasını istiyor. İşte bu süreç Apple ve iPhone için hemen sonuç vermeyecek.

Avrupa Birliği, elektronik atığı azaltmak adına Avrupa’da satılacak telefonlar ve diğer birçok elektronik ürün için ortak şarj portu kullanımı istiyor. Burada hedef daha önce de aktardığımız üzere her cihazı USB-C kullanır hale getirmek.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefonlar USB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliğinde gündeme gelen yeni mevzuat, özellikle iPhone’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple’ı ilgilendiriyor.

Yeni mevzuat ışığında Apple, gelecek iPhone modellerini Avrupa’da satmak istiyorsa USB-C portuyla tasarlamak zorunda kalabilir. Ancak bu hemen olmayacak. Kaynaklara göre Avrupa merkezli alınacak bir karar, ancak 2024 yılının ortasında yasal zorunluluk olacak. Buradan işaretle de Apple’ın USB-C portuna geçmek için iPhone 16’ya kadar zamanı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple bizce iPhone tarafında USB-C portuna hiçbir zaman geçmeyecek

Bizce Apple ileride iPhone’lardan şarj portunu tamamen kaldıracak. Biliyorsunuz firma iPhone 12’ler ile MagSafe sistemini hayatımıza soktu. Bu sistemde telefonu şarj etmek için artık herhangi bir porta ihtiyaç bulunmuyor. Telefonlar arkalarındaki manyetik temelli sistem ile kablosuz olarak şarj edilebiliyor.

İşte bu yüzden iPhone 14 değil ancak iPhone 15 modellerinden standart şarj portu tamamen kaldırılabilir. iPhone’lardan 3.5 mm kulaklık girişini kaldıran Apple, bunu şarj / veri portu için de yapacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil geleceğini şimdiden gözler önüne seren model