reklamı kapat

POPÜLER

Quest

iPhone 15 Pro‌’ların uzamsal videoları Meta Quest başlıklar üzerinde de izlenebilecek

iPhone 15 Pro‌ ve iPhone 15 Pro Max ile çekilen uzamsal videolar, yapılan güncelleme ile Meta Quest başlıklar üzerinde de izlenebilecek.

iPhone 15 Pro‌ ve iPhone 15 Pro Max ile çekilen “derinliğe sahip” uzamsal videolar spesifik olarak Apple Vision Pro odağına sahipler ancak Meta da bugün sürece destek vereceğini duyurdu. Bu sayede Meta Quest 2, Quest 3 ve Quest Pro başlıklarda kullanıcılar etkileyici bir video deneyimi elde edilebilecek. Uzamsal videolar hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “Ayarlar’da uzamsal video çekme özelliği etkinleştirildiğinde kullanıcılar, en sevdikleri anları üç boyutlu olarak yakalamak için iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’teki gelişmiş kamera sistemlerinden yararlanabilirler. Uzamsal videolar, standart dinamik aralıkta saniyede 30 kare hızında 1080p olarak kaydedilir. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, gelişmiş işlemsel videografi teknolojisi ve HEVC sıkıştırma özellikleriyle kompakt bir dosya boyutuyla büyüleyici mekansal anılara olanak verir.” Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak konuda, “iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, şimdiye kadar geliştirdiğimiz en güçlü kamera sistemlerine ve bir akıllı telefondaki en iyi video kalitesine sahip.” diyor ve ekliyor: “Ve şimdi nelerin mümkün olduğuna ilişkin çıtayı yeni bir seviyeye taşıyarak kullanıcıların özel anları olduğu gibi kaydetmelerine olanak sağlıyoruz. Uzamsal videolar büyüleyici görünüyor ve kullanıcıların bu deneyimi gelecek yılın başlarında Apple Vision Pro’da yaşamaları için sabırsızlanıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce bulut oyun servisi Xbox Cloud Gaming (xCloud) sonrasında Word, Excel ve Powerpoint’in VR sürümlerinin de Meta Quest VR başlıklar için çıkması ses getirmişti. Kaçıranlar için Meta Quest, Quest 2, Quest 3 ve Quest Pro başlıklarda bir süredir Microsoft’un milyonlarca kullanıcısı olan Word, Excel ve PowerPoint uygulamaları da yer alıyor. Bu uygulamalar sayesinde sanal gerçeklik dünyasında gerçek anlamda çalışılabiliyor, Microsof popüler uygulamalarını Apple Vision Pro’ya da sunuyor.

Quest tarafında web temeli olduğu aktarılan uygulamalar, ücretsiz kullanılabiliyor ve deneyenlere göre biraz daha iyileştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Tam olarak VR optimizasyonları olmayan ve bu elbette çok garip olan üçlü, şimdilik iyi bir deneyim için başlıklara mutlaka bir fare bağlantısı gerektiriyor.

Xbox Cloud Gaming hizmeti de dünden bu yana Meta’nın milyonlarca kullanıcısı bulunan gelişmiş VR başlık modelleri için sunuluyor. Bunun için hazırlanan beta uygulama direkt olarak Meta Quest 2, Quest 3 ile Quest Pro başlıklarda kullanılabiliyor ve bulut oyunculuğu sanal gerçekliğe taşımak adına bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği yeterli oluyor.

Bluetooth üzerinden Xbox ya da PlayStation (DualSense desteği daha sonra gelecek) oyun kumandası / kontrolcüsü desteğine de sahip olan altyapı, yüzlerce Xbox oyununu internet üzerinden aktarım tekniğiyle devasa bir sanal ekranda oynamanıza imkan tanıyor. Bugün çıkan uygulamanın beta sürümüne ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Meta Quest başlıklar yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER