reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 16 LOG Tasarım

iPhone 16 serisi için bu sefer pil odaklı bilgiler sızdırıldı

2024 sonunda tanıtılacak iPhone 16 serisi için teknik sızıntılar ve iddialar gündeme gelmeye hız kesmeden devam ediyor.

Bir kaynağın iddiasına göre iPhone 16, yerini alacağı iPhone 15’ten farklı olarak 3.349 mAh değil yüzde 6’lık bir artışla 3.561 mAh pil üzerine kurulabilir. Aynı kaynağın iddiasına göre 16 Plus modeli, yerini alacağı iPhone 15 Plus’tan farklı olarak 4.383 mAh değil yüzde 9’luk bir kayıpla 4.006 mAh pil üzerine kurulabilir. 16 Pro için herhangi bir kapasite açıklamayan kaynak, 16 Pro Max’in ise yerini alacağı iPhone 15 Pro Max’ten farklı olarak 4.422 mAh değil yüzde 5’lık bir artışla 4.676 mAh pil üzerine kurulacağını iddia ediyor. 16 Pro Max’te “L” şeklinde değil normal bir batarya kullanacağı iddia edilen Apple, burada özellikle 16 Plus için masaya gelen batarya kapasite azaltımı ile dikkat çekiyor. Ancak bu düşüşün daha verimli işlemci ile kompanse edileceği düşünülüyor. iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max gibi 6,1-inç ve 6,7-inç değil, daha büyük 6,3-inç ve 6,9-inç 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak telefonlar, geçtiğimiz ay da gündeme geldiği üzere bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştireceği aktarılıyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak.

Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak. Bu arada Apple’ın iPhone 16 için iPhone X benzeri bir kamera modülünü test ettiği de gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modeller için başka bilgiler de var. Örneğin 1 TB depolamaya sahip iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max, son iddialara göre Triple-Level Cell (TLC) NAND yerine Quad-Level Cell (QLC) NAND flaş bellek altyapısı üzerine kurulabilir. Apple’ın bu sayede maliyeti düşürmek istediği aktarılıyor, ancak bu değişimin okuma ve yazma hızlarına olumsuz etki edeceği iddia ediliyor. Bu arada Apple’ın Quad-Level Cell (QLC) NAND ile beraber 16 Pro ve 16 Pro Max için tam 2 TB depolama sunabileceği de iddia ediliyor. Kişilerin depolama ihtiyaçları sürekli artıyor ancak potansiyel olarak aşırı yüksek olacak fiyat nedeniyle 2 TB’lık iPhone’un gelme ihtimalini çok düşük görenler bulunuyor.

iPhone 16 serisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli