reklamı kapat

POPÜLER

gorilla glass

iPhone 6’nın safir kristal ekranı düşündüğünüz kadar mükemmel olmayabilir [Video]

Safir kristal aslında uzun zamandır hayatımızda olan bir malzeme. Mücevherlerden kamera lenslerine, pahalı saatlere kadar lüks sınıfına girecek pek çok eşyada kullanılıyor. Dünyadaki en dayanıklı malzemelerden biri olan safirin iPhone 6 ekranında kullanılacağı dedikoduları yayıldığından beri ise herkesi bir heyecan sarmış durumda. Ancak bu kadar dayanıklı, kırılması zor bir maddenin kusurları da yok değil.

iPhone 6 - Safir kristal ekran
Bu haftanın başında bir YouTube kullanıcısı tarafından çekilen videoda olası iPhone 6 safir ekranı test edilmişti. Safir ekranın esnekliği ve dayanıklılığı, telefon kullanıcılarının büyük bir kısmını kendine hayran bırakmıştı. Apple tarafından ekran için herhangi bir onay ya da red gelmese de videodaki ekranın gerçek olduğu pek çok kimse tarafından kabul edildi bile. Ekranın çizilmesinin ve kırılmasının “neredeyse” imkansız oluşunu net bir şekilde gösteren videoda ekran ne yazık ki bir gövdeye bağlı olmadığından, gövde ile beraber düştüğünde kırılıp kırılmayacağı sorusu hala gizemini koruyor.

iPhone 6 - Safir kristal ekran
Peki iPhone’nun ekranını bu kadar mükemmelleştiren safir kristal ile ilgili diğer telefon üreticileri ne düşünüyor? Ne yazık ki onlar Apple kadar heyecanlı değiller, zira safirin şu an ekran üretimi için istenen noktada olmadığını düşünüyorlar. Üreticilerin safir kullanma arzusu yok değil elbette. Şu an kullanılan Gorilla Glass ekranlar dayanıklılık konusunda oldukça başarılı olsa da safirin yanında bir hayli sönük kalıyor. Üstelik safir kristal, telefon üretiminde daha önce de kullanılmamış bir malzeme. iPhone kameralarını korumak için kullanılan bu malzeme iPhone 5s’te Touch ID üzerinde de bulunuyor. Vertu, Savelli ve Tag Heuer gibi lüks firmalar ise halihazırda safir panel kullanıyor.

gorilla glass
İşte kilit kelime burada devreye giriyor: lüks. Safir ekranın en büyük dezavantajı üretim fiyatını bir hayli artırıyor oluşu. Gorilla Glass paneller 3 dolar gibi bir fiyata mal olurken, safir kristal bu fiyatın on katına mal oluyor. Safirin tek dezavantajı fiyatı da değil. Öncelikle Gorilla Glass’tan çok daha ağır. Yani hafif cihazlara yönelen teknolojiyi takip edecek ürünlere uygun olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle de tabletler için kullanılmaya karar verilirse Apple’ın hafif tabletleri biraz ağırlaşabilir. Cama göre daha az transparan olan safir, ekranı görmeyi de zorlaştıracak bir materyal. Samsung’un Super AMOLED ekranı ile kendine hayran bırakan parlaklığını düşünecek olursak Apple’ın ekranı için yeni bir şeyler düşünmesi gerekebilir.

iPhone 6 - Safir kristal ekran
Safirin ne kadar dayanıklı olduğundan bahsettik ancak üreticilere göre safirin yüzey alanı arttıkça kırılma olasılığı da artıyor. Ayrıca düşme testlerinde de başarısız olma ihtimali çok yüksek. Safirin gelecek telefon teknolojisinde yaygın olarak yer alıp almayacağı ile ilgili bir şeyler söylemek için çok erken, ancak iPhone 6’ların olası safir ekranlarının hayal kırıklığı yaratabileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Yine de, sizi heyecanlandırması muhtemel bir başka dayanıklılık testi videosunu haberimize dahil etmeden edemeyeceğiz.

VİDEO