reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 8’in maliyetleri ortaya çıkmaya başladı

iPhone her zaman yüksek bir satış fiyatına sahip. Artık bunda şaşırılacak bir durum yok. Fakat iddialar doğruysa bu yıl iPhone’un fiyatında bir artış yaşanacak. Yenilikçi teknolojilere yer verilecek olmasının bu fiyat artışında etkisi olduğu düşünülüyor. Yeni ortaya çıkan bir bilgi ise telefonun neden pahalı olabileceğine ışık tutuyor.

Belirtilenlere göre iPhone 8‘de kullanılanacak olan 3D Touch donanımı iPhone 7’dekine göre yüzde 150 oranında daha pahalı. Söylenenlere bakılırsa bu teknolojiyi OLED ekranda kullanmak LCD ekranda kullanmaya göre daha zorlu. Bu da fiyatın artmasına neden oluyor. Mevcut telefonlardaki 3D Touch donanımı  7 dolar ile 9 dolar arasında bir fiyata mal oluyor. iPhone 8’deki donanımın ise 18 dolar ile 22 dolar arasında değiştiği söyleniyor.

OLED ekranların arkasında yer alan teknolojinin daha pahalı olmasının önemli bir nedeni mevcut. Söz konusu ekranlar LCD’ye göre daha dayanıksız olduğu için ekrana baskı yapıldığında zarar oluşma ihtimali bulunuyor. Bu da ekranı koruyabilmek için ekstra önlemler almayı gerektiriyor. Bunun için ekranın hem üstüne hem de altına koruma sağlayan bir camın yerleştirildiği ifade ediliyor. Diğer parçalarda da fiyat artışının yaşanmasının ardından iPhone 8’in mevcut iPhone modellerine göre 90 dolar daha pahalı olacağı belirtiliyor. İddiaların doğruluğunu öğrenmek için iPhone 8 tanıtımını beklememiz gerekecek.