reklamı kapat

POPÜLER

Sadece ödüllü fotoğraf çeken akıllı kamera

21 Mayıs 2017

Bir doktora öğrencisinin tasarladığı yapay zekalı kamera, sadece ödül alabilecek fotoğraflar çekiyor.

Doktora öğrencisi Max Pinckers ve sanatçı Dries Depoorter‘ın tasarladığı, Türkçe karşılığı “Ödül Kamerası” olan The Trophy Camera, çekmek istediğiniz fotoğraf karesini yapay zeka kullanarak tarih boyunca çekilmiş ödüllü fotoğraf kareleriyle karşılaştırıyor ve çekmek istediğiniz karenin ödül alabilecek bir seviyeye yakın olup olamayacağını belirliyor.

Co.Design‘a “Basın fotoğrafçılığı kişisel başarılarla örülü ve ödüllerle, arketiplerle, pop kültürü referanslarıyla domine edilen bir alan haline geliyor” açıklamasını yapan yaratıcı Pinckers’ın kamerası; Raspberry Pi, full HD kamera modülü ve algoritmasının ne gördüğünü söyleyen küçük bir OLED ekrana sahip. Kamera bu haliyle piyasa değeri olan bir üründen çok, fotoğrafçılığın geldiği nokta üzerine yapılmış bir yorum görevi görüyor. Kameranın bir vizörü dahi yok; yani kamerayla ne çektiğinizi göremiyorsunuz, onu sadece çekmek istediğiniz sahneye doğrultabiliyorsunuz. Bu da, bugünlerde harika fotoğraflar çekebilmek için teknoloji sayesinde fotoğrafçıların yaratıcılığa ve yeteneğe ne kadar daha az ihtiyaç duyduklarının bir temsili.

Pinckers ve Depoorter kamerayı ona 1955’ten bu yana World Press Photo yarışmasını kazanan her fotoğrafı göstererek eğittiler. Ödüllü fotoğrafları; “insanlar, askerler, silahlar” gibi kategorilere bölerek kameraya öğrettiler. Kamerayla bir fotoğraf çekmek istediğinizde, algoritma kendisine öğretilmiş ödüllü fotoğraflar ile sizin çekmek istediğiniz kareyi karşılaştırıyor ve ancak %90’ının üzerinde bir benzerlik görürse kareyi çekiyor.

Kamera, Belçika’daki Foto Museum’da düzenlenecek bir sergi için lisanslanmış durumda. Kameranın çektiği fotoğraflar kendisine ayrılmış bir siteye yüklenecek. Kameranın çektiği fotoğraflara zaman içerisinde göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.