reklamı kapat

POPÜLER

iPhone kullanıcıları uygulamalara ne kadar para harcıyor?

Apple’ın en önemli gelir kalemlerinden biri elbette uygulamalar. Apple imzalı bir cihaz aldıktan sonra cihazda istenen işlemleri yapabilmek veya yalnızca oyun oynayıp zaman öldürmek için uygulamalar indirmek gerekiyor. Ücretsiz uygulamalar mevcut olsa da genelde kaliteli ve kapsamlı uygulamalar ücretli olarak karşımıza çıkıyor. Yayınlanan rakamlar iPhone kullanıcılarının yüksek sayılabilecek miktarlarda uygulama satın alımı yaptığını gösteriyor.

Tahmin edilebileceği üzere kullanıcılar en çok oyunlara para harcıyor. 2015 yılında kullanıcılar oyunlara ortalama 25 dolar harcarken 2016 yılında bu rakamın 27 dolara yükseldiği görülüyor. Satın alınan uygulamaların yüzde 80’ini oyunlar oluştururken 2. sırada müzikler yer alıyor. Apple Music’in gelmesi nedeniyle müzik satın almak eskisi kadar rağbet görmüyor. 2015 yılında 3.40 dolar harcanan müziklere bu yıl 3.60 dolar harcanmış durumda. Müziği sırayla eğlence, sosyal ağ ve fotoğraf/video uygulamaları takip ediyor. Her kategorideki uygulama satın alımın da ufak da olsa artış yaşandığı dikkat çekiyor. Yıl içerisinde ortalama toplam uygulama harcaması ise 40 dolar seviyesinde.

Bir diğer tabloda ücretten bağımsız olarak en çok hangi kategoriden uygulama indirildiği gösteriliyor. Yine oyunlar ilk sırayı bırakmazken onu fotoğraf ve video uygulamaları ile sosyal ağ uygulamaları takip ediyor. iPhone’ların kamera konusunda iddialı bir konumda olmasının fotoğraf uygulamalarının popülerliğine etki ettiğini söylemek mümkün. Uygulama sayısı olarak Google Play’den geride olsa da gelir açısından geliştiriciler için daha cazip bir ortam sunan App Store’un gelecek yıllarda bu gelirlerini daha da artırması bekleniyor.

YORUMLAR